Na narty z dziećmi - gdzie na narty z dzieckiem? czyli pierwsze kroki na stoku

Pewnie nie raz zastanawiałeś się, w jakim wieku Twoje dziecko powinno stawiać swoje pierwsze kroki na nartach. Zapewne szukałeś też porad dotyczących tego, w jaki sposób najlepiej rozpocząć naukę swojego malucha i gdzie po raz pierwszy najlepiej udać się na narty z dzieckiem. Pomogę Ci znaleźć odpowiedzi na te pytania. Bazuję zarówno na swoich indywidualnych doświadczeniach instruktora, jak i osoby organizującej wyjazdy na narty z dziećmi w Alpy.

Wyjazd na narty z dziećmi – gdzie na narty z dzieckiem? Czyli pierwsze kroki na stoku

Wolę nie skupiać się przesadnie na kwestii prawidłowego rozwoju dzieci, które planujemy po raz pierwszy zabrać ze sobą na narty. Będzie to odrębny temat na tym blogu – w oddzielnym wpisie szczegółowych informacji udzielą specjaliści z kliniki rehabilitacyjnej Galen. Chcę jednak w kilku słowach przestrzec rodziców, którzy pragną jechać na narty z dziećmi mającymi na przykład 2 lata. W trakcie wieloletniego prowadzenia szkoły narciarskiej zdarzyły nam się przypadki, w których opiekunowie upierali się wręcz na to, by jechać na narty z dziećmi w takim wieku. Uwaga! To zdecydowanie za wcześnie. Pamiętajmy, buty narciarskie oraz przeciążenia związane z pozycją płużną, czyli początkowym etapem nauki, mogą zdecydowanie niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka. Zatem…

OD JAKIEGO WIEKU DOSTĘPNE SĄ STOKI DLA DZIECI?

Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, natomiast na pewno będzie to zależało od indywidualnych predyspozycji każdego dziecka. Pod uwagę należy wziąć jego ruchliwość, chęci do nauki oraz zdolność do pracy z instruktorem. Jak możemy to ocenić? Przede wszystkim trzeba obserwować zabawy dziecka z kolegami, zachowanie w przedszkolu bądź aktywność podczas innych zajęć sportowych. W miarę możliwości zawsze warto wybrać się na narty z dzieckiem i pokazać mu jego rówieśników dobrze bawiących się na stoku. To pomoże wzbudzić u pociechy chęć rozpoczęcia własnej narciarskiej przygody.

My, jako naferie.pl, przyjmujemy dzieciaki od 3,5 do 4 lat. Poprzedza to jednak szczegółowa rozmowa z rodzicem na temat dziecka. Pamiętajmy o tym, by nigdy nie wybierać się na narty z dzieckiem na siłę, bo może to przynieść odwrotne do zamierzonych skutki. Sam kura musi być dobrze zaplanowany – zdecydowanie odradzam samodzielną naukę własnych pociech, nawet bardzo dobrym narciarzom. Unikajcie plastikowych nartek oraz jazdy z maluchem na szelkach. Oprócz tego, że to niebezpieczne, zdecydowanie nie stanowi dobrej metody szkolenia.

GDZIE NA NARTY Z DZIEĆMI - PRZEDSZKOLE NARCIARSKIE CZY LEKCJE INDYWIDUALNE?

Zanim wybierzemy się na narty z dziećmi, chwila uwagi należy się także samej formie nauki. Zastanawiając się, gdzie pojechać z dziećmi na narty, należy wziąć pod uwagę zarówno przedszkole narciarskie, jak i lekcje indywidualne. To drugie rozwiązanie sprawia, że instruktor cały swój wysiłek, uwagę oraz zaangażowanie przekłada na jedno dziecko. Dzięki temu nieśmiały, bojaźliwy czy mało zaangażowany dzieciak może zostać szybciej zaktywizowany i zachęcony do nauki. O dużej roli instruktora podczas wyjazdu na narty z dzieckiem wspomnimy w kolejnym wpisie.

Z drugiej strony natomiast, przedszkole narciarskie to zdecydowanie dłuższy czas trwania zajęć (nawet około 4-5h). Maluch, oprócz współpracy z instruktorem, jest zmobilizowany do współpracy także ze swoimi rówieśnikami w wieku od 3 do 4 lat. Narty z dziećmi wymagają przecież, by naukę łączyć z zabawą i, w razie potrzeby podopiecznych, także z odpoczynkiem.

Podczas zajęć przedszkola narciarskiego uwidacznia się pozytywna rywalizacja wśród dzieci. Poznamy to choćby po tym, że w trakcie trwania kursu pociecha zdecydowanie rzadziej chce wracać do rodzica. Jeżeli stajemy przed dylematem, gdzie na narty z dziecmi warto się wybrać, weźmy pod uwagę także obecnego podczas lekcji opiekuna/animatora wspomagającego pracę instruktora. To zawsze dodatkowa rozrywka i urozmaicenie dla najmłodszych. Co ważne, praca takich osób została uwzględniona w ofertach przedstawianych przez naferie.pl.

Co jednak w sytuacji, gdy nadal nie jesteśmy pewni, gdzie na narty z dziećmi wybrać się najlepiej i wciąż zastanawiamy się, czy dla naszej pociechy lepsze będzie kurs, czy zajęcia w ramach przedszkola narciarskiego? Zachęcam wtedy do odbycia pojedynczej lekcji indywidualnej, po czym wypróbowania szkoleń grupowych. Można wówczas samodzielnie ocenić, czy nasza pociecha woli rozwijać umiejętności narciarskie wraz z innymi rówieśnikami, czy też w pojedynkę.

GDZIE NA NARTY Z DZIECKIEM, ABY POKOCHAŁO TEN SPORT?

Pierwszy krok do zaszczepienia w dzieciach miłości do wyjazdów na narty to wybór odpowiedniej lokalizacji. Dotyczy to nie tylko malowniczych krajobrazów czy wyglądu oraz poziomu trudności trasy. Pamiętajmy o tym, że dzieci postrzegają rozrywkę w odmienny sposób niż osoby dorosłe. Dlatego tak szczególnie istotny aspekt w danej lokalizacji stanowi dostępność szkółek i przedszkoli narciarskich. W początkowych etapach nauka jazdy ma być dla pociechy przede wszystkim dobrą zabawą. Maluch musi sam chcieć wracać na zajęcia. Jeśli szusowanie nie będzie sprawiać mu przyjemności, szybko straci zainteresowanie lub, co gorsza, nabierze uprzedzeń. Zatem gdzie na narty z dziecmi?

WYBÓR WŁAŚCIWEJ SZKOŁY NARCIARSKIEJ DLA DZIECI - sezon 2019/2020

Zastanawiając się, gdzie pojechać z dzieckiem na narty, należy przede wszystkim ocenić poziom kwalifikacji instruktorów oraz warunki, jakie dana instytucja oferuje. Wyznacznikiem profesjonalizmu i bezpieczeństwa są certyfikaty oraz licencje ośrodka, gdzie na narty z dziećmi chcemy pojechać. Informacje o tego typu obiektach zazwyczaj sprawdzimy na stronie internetowej miejsca, gdzie z dzieckiem na narty planujemy się wybrać.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju materiały audiowizualne (zdjęcia, filmy itp.) pokazujące, jak wyglądają kursy. Wybierając szkołę, musimy mieć pewność, że powierzamy maluchy w dobre ręce. Jedna z najbardziej polecanych lokalizacji, gdzie z dziećmi na narty szczególnie warto pojechać, to szkółka narciarska w Bukowinie Tatrzańskiej. Takie miejsce jest idealne do rozpoczęcia nauki jazdy na nartach dla osób w każdym wieku.

PAMIĘTAJ – NARTY Z DZIEĆMI MAJĄ BYĆ PRZEDE WSZYSTKIM DOBRĄ ZABAWĄ

Zdajemy sobie sprawę, że dzieci mają mnóstwo energii i oprócz jazdy na nartach należy zapewnić im całodniową rozrywkę. Z tego powodu popołudniowe harmonogramy są zawsze zapełnione ciekawymi atrakcjami i programami dla młodszych oraz starszych uczestników – mówi Piotr Ziętara, współwłaściciel szkoły Naferie.pl.

Jeśli wciąż nie wiecie Państwo, gdzie na narty z dziećmi najlepiej pojechać, zapoznajcie się z ofertą Naferie.pl. Nasza szkoła proponuje nie tylko wyjazdy z dziećmi na narty i snowboard. Przedstawiamy również wiele zróżnicowanych zajęć dla całej rodziny. Stoki dla dzieci oraz inne urozmaicenia są dostępne zarówno w Polsce, jak i we Włoszech oraz na Słowacji.

WYJAZD NA NARTY Z DZIEĆMI NIE MUSI BYĆ KOSZTOWNY

Ponieważ maluchy szybko rosną, inwestycja w nowy sprzęt na narty z dziećmi nie jest szczególnie opłacalna dla rodziców. Na szczęście niezbędne akcesoria, takie jak kask, narty, kije, gogle ochronne i buty, można wynająć na miejscu. Dotyczy to zarówno polskich, jak i w zagranicznych ośrodków narciarskich. Szeroki wybór rozmiarów pozwala szybko oraz bezproblemowo znaleźć odpowiednie elementy wyposażenia dla naszych pociech. Przed dłuższym wyjazdem na narty z dziećmi zawsze warto jednak upewnić się, czy tam, gdzie jedziemy, funkcjonuje wypożyczalnia.

Poza sprzętem technicznym, na wyjazd z dzieckiem na narty należy przygotować odpowiednią odzież zimową. Kominiarki, kurtki, skarpetki i ocieplane spodnie nie są dostępne na wynajem. To takie części ubioru, które prawie każda pociecha posiada w swojej szafie. Przed wyjazdem na narty z dzieckiem obowiązkowo trzeba je spakować. W przeciwnym wypadku narty z dzieckiem łatwo mogą przerodzić się w przeziębienie lub grypę, jeśli nasi podopieczni zmarzną na stoku.

GDZIE NA NARTY Z DZIEĆMI? 2019/2020

Podróż z dzieckiem na narty to czasami nie lada wyzwanie. W zależności od wieku Państwa pociech oraz środka transportu możecie zdecydować się na wyjazd na narty z dziećmi w Polsce lub za granicą. W ofercie naferie.pl znajdziecie wiele udogodnień dla rodzin podróżujących z dziećmi na narty. Szczególnie polecana jest na przykład szkółka narciarska w Białce Tatrzańskiej. Dużą popularnością cieszą się również zorganizowane wycieczki z dziećmi na narty i snowboard do Włoch lub na Słowację.

Kolejna ciekawa alternatywa rodzinnego wyjazdu na narty z dziećmi to eventy organizowane specjalnie pod kątem ferii dla najmłodszych. W trakcie takich wycieczek z dziećmi na narty gwarantujemy profesjonalną opiekę wykwalifikowanej kadry w przedszkolu i młodzieżowej szkółce jazdy. Wybierając się na jedną z naszych propozycji podróży na narty z dzieckiem, będziecie Państwo w stanie odpocząć i stworzyć niezapomniane wspomnienia z Waszymi pociechami.

W kolejnym wpisie szczegółowo odpowiemy na pytanie, komu najlepiej powierzyć szkolenie pociechy podczas wyjazdu na narty z dzieckiem. Jak odpowiedzialnie wybrać taką osobę? Bądźcie na bieżąco!


Nasi partnerzy

wróć na górę