Co zabrać na narty? wyjazd na narty

Wyjazd na narty to idealny pomysł na aktywne spędzenie czasu wolnego. Taka wycieczka pozwala zyskać wiele pięknych wspomnień, które będą nam towarzyszyć przez długie lata. Mimo to warto pamiętać, że sporty zimowe to nie tylko piękne, górskie widoki, ale też wymagająca dyscyplina

Najważniejsze rzeczy, które powinieneś zabrać ze sobą na narty

Wyjazd na narty to idealny pomysł na aktywne spędzenie czasu wolnego. Taka wycieczka pozwala zyskać wiele pięknych wspomnień, które będą nam towarzyszyć przez długie lata. Mimo to warto pamiętać, że sporty zimowe to nie tylko piękne, górskie widoki, ale też wymagająca dyscyplina. Oprócz przygotowania fizycznego dobrze także zwrócić uwagę na niezbędny ekwipunek. Pogodę często trudno przewidzieć, a warunki atmosferyczne mogą ulec gwałtownym zmianom. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednie wyposażenie dostosowane do różnych okoliczności i cieszyć się udanym, bezpiecznym wypoczynkiem. Czy na pewno wiesz, co powinno znaleźć się w Twoim bagażu? Dowiedz się, co zabrać na narty, sprawdzając naszą listę, dzięki której o niczym nie zapomnisz.

Narty oraz cały sprzęt, który warto spakować na wyjazd

Mimo że trudno wyobrazić sobie wycieczkę na narty bez odpowiedniego sprzętu, zdarza się, że niektóre osoby o tym nie pamiętają. Z tego powodu wszystkie z pozoru oczywiste rzeczy również powinny zostać uwzględnione w przeglądzie wyposażenia. Oprócz nart dobrze jest pomyśleć także o przedmiotach, które ułatwią ich transport. Do nich należą między innymi różnego rodzaju pokrowce czy specjalne rzepy umożliwiające szybkie spięcie i komfortowe przenoszenie nart.

Jeśli zastanawiasz się, co wziąć na narty, niezwykle istotny aspekt stanowią także buty narciarskie. Odpowiednio dobrane zapewniają dużą wygodę na stoku, która jest ważna zarówno podczas nauki, jak i późniejszej jazdy. Podczas wyboru butów trzeba uwzględnić między innymi odpowiedni rozmiar, twardość oraz sposób regulacji. Transport obuwia ułatwi specjalna torba.

Kolejne rzeczy, bez których jazda na nartach stanie się niemożliwa, to ochraniacze oraz kask. W dużej mierze to one decydują o bezpieczeństwie na stoku, dlatego nie wolno ich pominąć podczas pakowania. Pod kask warto z kolei założyć kominiarkę, która ochroni przed mrozem wrażliwą skórę twarzy.

Jakie ubrania zabrać na wyjazd na narty?

Pogoda w górach jest niezwykle zmienna, dlatego warto przygotować się na różne warunki atmosferyczne. Jeśli chodzi o to, co spakować na narty, wybierz przede wszystkim dobrą gatunkowo odzież, która skutecznie odizoluje od zimna, a przy tym pozwoli skórze oddychać. Niestety, choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, odmrożenia podczas tego typu wyjazdów zdarzają się dość często. Ubrania narciarskie umożliwiają odpowiednie zabezpieczenie. Niektórzy popełniają też błąd, skupiając się przede wszystkim na wyglądzie, a nie jakości ubrań, mimo że przy obecnej ofercie sklepów sportowych te dwie cechy da się bardzo łatwo połączyć.

Jeśli nie wiesz jeszcze, co zabrac na narty, warto zacząć od kombinezonu lub spodni narciarskich i kurtki. Tego typu odzież powinna cechować się wytrzymałością na różnego rodzaju uszkodzenia, aby nie uległa zniszczeniu już po pierwszym upadku. Należy też zwrócić uwagę na wodoodporność, rozmiar oraz szczelność ubrań – nawet nieprzemakalny materiał nie spełni swojego zadania, jeśli śnieg przedostanie się przez zbyt krótkie spodnie. Co więcej, dobrze przed zakupem przymierzyć wybrany strój i sprawdzić, czy zapewnia dużą swobodę ruchów. To bardzo ważna cecha, która często decyduje o komforcie podczas jazdy na nartach.

Lista rzeczy na narty musi również zawierać nieprzemakalne rękawice, grubsze skarpetki oraz termiczną bieliznę, pomagającą utrzymać odpowiednią temperaturę całego ciała. W sytuacji, kiedy planujemy dłuższy wyjazd, warto wyposażyć się przynajmniej w kilka kompletów takich rzeczy. Ponadto niezwykle funkcjonalnym dodatkiem jest też ciepły szalik, który ochroni gardło przed wiatrem podczas jazdy.

Pozostałe akcesoria, o których warto pamiętać, pakując się na wyjazd

Wszystkie wymienione wcześniej rzeczy stanowią podstawę ekwipunku, ale oprócz nich warto wyposażyć się w kilka ciekawych dodatków, które umilą wyjazd i pomogą monitorować aktywność. Wśród nich należy przede wszystkim wspomnieć o sportowym zegarku wyposażonym w funkcję GPS. Taki gadżet pozwoli zmierzyć przebyty dystans, a niektóre modele umożliwiają także obliczenie spalonych kalorii, co z pewnością będzie interesującą informacją dla osób dbających o sylwetkę lub dla pasjonatów sportu. Dodatkowo trasę można zarejestrować za pomocą specjalnej kamerki sportowej umieszczonej na kasku. Takie akcesorium to cenny dodatek w przypadku pokonywania trudniejszych tras lub doskonalenia techniki jazdy.

Turyści zastanawiający się, co zabrać na wyjazd na narty, często decydują się także na wysokiej jakości termos. Warto zadbać o to, by jak najdłużej utrzymywał temperaturę napojów oraz nie był przy tym zbyt ciężki. Gorąca herbata na stoku pomoże rozgrzać organizm i z pewnością doda energii do dalszych zjazdów. Co więcej, zmniejszy ryzyko przeziębienia, dzięki czemu nacieszymy się wyjazdem. Z kolei osoby, którym przeszkadza chłód, powinny rozważyć zabranie małych, kieszonkowych ogrzewaczy.

Apteczka – jedna z najważniejszych rzeczy na stoku

Podczas tworzenia listy rzeczy pod tytułem „Wyjazd na narty co zabrać”, nie można zapomnieć o apteczce. W razie jakichkolwiek kontuzji czy zatruć to ona stanowi podstawową rzecz, po którą musimy sięgnąć, chcąc zminimalizować ból czy inne dolegliwości. Wiele osób uważa leki i opatrunki za zbędny bagaż, wychodząc z założenia, że na stokach zawsze dostępne są wszystkie artykuły pierwszej pomocy. Mimo tego warto dopisać podstawowe preparaty oraz bandaże do swojej listy. Kontuzje nie zawsze zdarzają się tylko na stoku, nawet w przypadku zwykłego skaleczenia dobrze jest mieć pod ręką plastry.

Idealne rozwiązanie to zainwestowanie w zwykłą apteczkę samochodową, a następnie uzupełnienie jej o dodatkowe akcesoria medyczne. Co powinno znaleźć się w zestawie w przypadku wyjazdu na narty? Oto lista najbardziej przydatnych rzeczy:

- folia NRC,

- leki przeciwbólowe,

- leki na przeziębienie (na kaszel, katar czy bolące gardło),

- środki rozkurczowe,

- leki na zatrucia pokarmowe,

- żel łagodzący ból na skutek urazu,

- woda utleniona (lub inny środek odkażający),

- zapas bandaży,

- leki regularnie przyjmowane przez uczestników wycieczki (np. środki przeciwalergiczne).

Co jeszcze warto spakować na dłuższy wyjazd?

Jeśli wybieramy się nie tylko na narty, ale planujemy też spędzić w górach kilka dni, dobrze spakować nieco więcej rzeczy. Nie powinno się przede wszystkim zapomnieć o przedmiotach potrzebnych do dbania o codzienną higienę (mydło, żel pod prysznic, szampon, szczoteczka do zębów, dezodorant, krem czy ręczniki). Idealny pomysł stanowi także zabranie dodatkowych ubrań, które przydadzą się podczas spacerów czy wyjść na obiad – niektóre osoby wybierają się do restauracji w strojach narciarskich, ale w przypadku niekorzystnej pogody na stoku warto mieć przy sobie coś na co dzień.

Mimo że niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą pokrzyżować plany związane z nartami, nie oznacza to jeszcze, że muszą niszczyć cały wyjazd. Zawsze dobrze być gotowym na różne sytuacje, dlatego na wycieczkę nie zaszkodzi spakować książki, kart czy gier planszowych, które także stanowią świetną rozrywką dla wielu osób. Jeśli podróżujemy z mniejszymi dziećmi, należy pamiętać o ich ulubionych zabawkach lub kolorowankach.

Nasi partnerzy

wróć na górę