Dolina Słońca

Val di Sole

Dolina Słońca
Wyjazdy narciarskie > Val di Sole

Region Val Di Sole

Val di Sole, znana także jako Dolina Słońca ze względu na doskonałe nasłonecznienie przez większą część roku, to niezwykle malownicze miejsce w północnych Włoszech. Leży między jeziorem Garda a Południowym Tyrolem i w sezonie zimowym niczym magnes przyciąga tysiące osób z całego kontynentu, które chcą sprawdzić trasy narciarskie Val di Sole.

Doskonałe warunki na stoku, świetna baza noclegowa oraz gastronomiczna, mnóstwo atrakcji wokoło – to wszystko razem sprawia, że Dolina Słońca jest wymarzonym miejscem na aktywny wypoczynek zimową porą.

Informacje o ośrodku

Długość tras zjazdowych 136 km
Trasy łatwe 45 km
Trasy średnie 56 km
Trasy trudne 35 km
Długość tras biegowych 75 km
Wysokość 900 - 3016 m n.p.m.
Sezon narciarski grudzień - kwiecień

Dolina Słońca

A może w tym roku narty Val di Sole? Oczywiście, że tak! Zgodnie ze statystykami Dolina Słońca to jedno z najpopularniejszych miejsc na zimowe szaleństwo w Italii. Na trasach Val di Sole odnajdą się narciarze początkujący i zaawansowani. To także miejsce dla rodzin, które szukają aktywnego wypoczynku.

Narty Włochy Val di Sole


Region wręcz obfituje w ośrodki dla narciarzy oraz snowboardzistów. Popularne kurorty znajdujące się w obrębie doliny to: Madonna di Campiglio, Folgarida i Marilleva, które są połączone systemem tras narciarskich Val di Sole Madonna di Campiglio. Inne, znane miejsca to Pejo, położone u wylotu doliny, Passo Tonale zlokalizowane powyżej na lodowcu Presena oraz Pinzolo.

Trasy Val di Sole


W dolinie panują doskonałe warunki do jazdy na nartach – na stokach leży dużo śniegu, a piękna, słoneczna pogoda utrzymuje się przez większą część roku. Dodatkowo w czasie sezonu w razie potrzeby działają armatki śnieżne, a o jakość nawierzchni dbają dobrze rozlokowane ratraki. Dzięki temu trasy Val di Sole są zawsze doskonale przygotowane, a sezon trwa od późnej jesieni do wiosny.

Skipass Val di Sole


Aby móc szusować na stoku, trzeba wykupić skipass. Ile kosztują karnety Val di Sole? To zależy przede wszystkim od wieku uczestników wyjazdu, terminu oraz rodzaju skipassu. Z oczywistych względów w sezonie wysokim karnety Val di Sole będą droższe niż w niskim. Dodatkowo ceny mogą ulec nieznacznej zmianie wraz z nadejściem nowego sezonu zimowego, więc trzeba śledzić cenniki na bieżąco. Jeśli chodzi o skipass Val di Sole to dostępne są różne opcje, a do najpopularniejszych należą: Skipass Skiarea Dolimiti di Brenta, Skipass SuperSkirama oraz Skipass Adamello Ski. Poszczególne karnety Val di Sole różnią się specyfikacją i obejmują inną długość tras.


Val di Sole - logo

Poznaj z nami Val di Sole

Ośrodki w ramach Val di Sole

Planujesz zimowy urlop i zdecydowałeś się, że w tym roku odwiedzisz trasy narciarskie Val di Sole? Poniżej znajdziesz opis kilku najbardziej znanych miejscowości, w których możesz szukać noclegów na swój zimowy wyjazd.

Jak już pewnie zdążyłeś sprawdzić, dolina Val di Sole jest podzielona na kilka mniejszych regionów narciarskich. W jej skład wchodzą połączone ze sobą ośrodki narciarskie Madonna di Campiglio oraz Folgarida – Marilleva.

Z tym terenem jest związany również ośrodek narciarski Pinzolo, jednak leży on już w tzw. Val Rendenie.

Łącznie wcześniej wymienione ośrodki oferują narciarzom ponad 135 kilometrów tras połączonych ze sobą systemem wyciągów. Trasy Val di Sole są przy tym zróżnicowane, by każdy mógł oddać się zimowemu szaleństwu bez względu na to, na jakim poziomie zaawansowania obecnie się znajduje.

Czym różnią się poszczególne miejscowości i stacje w ramach powyższych dolin?
Czytaj dalej!
Ośrodki w ramach Val di Sole

Przegląd ośrodków narciarskich w Val di Sole
– Madonna di Campligio

Madonna di Campiglio to najbardziej znana miejscowość w obrębie Val di Sole – należy do najpopularniejszych kurortów narciarskich we włoskich Dolomitach. Jako jedna z pierwszych otwiera się na narciarzy – w ostatnich latach już końcem listopada. Położenie miejscowości oraz liczne zlokalizowane wokół wyciągi sprawiają, że praktycznie cała baza noclegowa w Madonnie di Campiglio znajduje się blisko stoków i tras Val di Sole, a często tuż przy nich.

W miejscowości są liczne cztero oraz i pięciogwiazdkowe luksusowe hotele, butiki z włoską odzieżą oraz dobre restauracje. Dzięki swojej popularności Madonna di Campligio w każdym sezonie ściąga na swoje tereny mnóstwo gwiazd oraz celebrytów zarówno z Włoch, jak i z innych krajów Europy.

Ceny noclegów należą raczej do wysokich i bardzo wysokich – swój szczyt osiągają w okresie sylwestrowo-noworocznym i okolicach karnawału. Sylwester narciarski w Madonnie di Campliglio może mocno szarpnąć po kieszeni.
Madonna di Campligio

Narty Włochy – Val di Sole

Zacznijmy od tego, że trasy Val di Sole w Madonnie liczą 60 kilometrów, a na stoku znajduje się 20 wyciągów. W ostatnich latach infrastrukturę w regionie sukcesywnie się modernizuje – stare wyciągi krzesełkowe są zastępowane nowoczesnymi gondolami (przykładowo gondola Fortini biegnąca w stronę Folgaridy) oraz nowoczesnymi wyciągami krzesełkowymi. Madonna di Campliglio kojarzy się narciarzom głównie z Passo Groste, przełęczą z wieloma wyciągami, trasami oraz restauracjami, położoną pomiędzy monumentalnymi szczytami Cima Grosté (2905 metrów n.p.m.) i Pietra Grande (2936 metrów n.p.m.). Tu czuć klimat Dolomitów.

Myśląc o Madonnie di Campiglio, nie można pominąć faktu, że co roku w grudniu gości ona zawodników Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Tutaj każdego roku na trasie 3Tre odbywają się zawody mężczyzn, a w sezonie 2024/2025 zostanie przeprowadzona już 70 edycja.

Przegląd ośrodków narciarskich w Val di Sole. Folgarida,
Marilleva a może Daolasa – co to za miejsca?

Ogromną popularnością wśród polskich turystów cieszy się rejon Folgarida – Marilleva wraz z sąsiadującymi miejscowościami.

To zainteresowanie wynika głównie z bardzo dobrego stosunku ceny do jakości – można zarezerwować nocleg w miejscowościach mniej popularnych niż Madonna di Campiglio, ale za to połączonych z nią wyciągami i codziennie przemierzać wybrane przez siebie trasy narciarskie Val di Sole.

Do znanych miejsc należą przede wszystkim 3, których nazwy są tożsame z nazwami stacji – Folgarida, Marilleva oraz trzecia, która powstała znacznie później niż 2 wcześniejsze – Daolasa. Każda z tych miejscowości ma swoją specyfikę.

Trasy narciarskie Val di Sole

W Madonnie znajdziemy trasy dla narciarzy na różnym poziomie zaawansowania, z przewagą tych łatwych. To świetna miejscówka również dla początkujących i dzieci – działają tutaj zarówno włoskie szkółki narciarskie, jak i polskie, oferujące naukę jazdy na nartach dla najmłodszych pod okiem polskich instruktorów.

Jedną z nich jest naferie.pl.
Podsumowując, Madonna di Campiglio to świetne miejsce na wyjazd narciarski w standardzie premium. Piękne widoki, wysokiej klasy hotele oraz włoska gościnność rekompensują na pewno wyższą cenę.
Madonna di Campligio - trasa naferie.pl

Narty Włochy Val di Sole – Marilleva

Właściwie chodzi o dwie stacje Marilleva 900 oraz Marilleva 1400 – cyfry pojawiające się w ich nazwach wskazują wysokość nad poziomem morza. Marilleva 900 to stacja początkowa dla wszystkich osób, które postanowiły się zatrzymać w takich miejscowościach jak Mezzana, Pellizzano, Cusiano czy innych oddalonych na zachód od Marillevy – to tam zlokalizowany jest jeden z obiektów z naszej oferty: Hotel Sporting Ravelli. Wyjazd pierwszą gondolą z Marilleva 900 prowadzi do miejsca nazwanego Marilleva 1400. Stacja ta słynie z ogromnych apartamentowców, z których większość lata świetności ma już niestety za sobą. Znajduje się tu kilka tysięcy miejsc noclegowych w miniapartamentach – raczej próżno szukać wysokiej klasy hoteli czy rezydencji. Miejsce to ma swoje plusy w postaci bezpośredniego dostępu do stoku i gondoli wywożącej narciarzy do stacji Malga Panciana. Wybierając Marillevę na bazę noclegową, należy pamiętać, że wyjazd na 1400 metrów n.p.m. w sezonie zimowym często wymaga użycia łańcuchów i cierpliwości w przypadku zasypania drogi. Na Marillevie 1400 znajdują się sklepy spożywcze, apteka, kościół i kilka barów oraz restauracji. W ostatnich latach oddano do użytku nowy bar apres-ski Marilleva.

Narty Val di Sole – Folgarida

To druga z miejscowości bezpośrednio związanych z nazwą stacji. Położona na wysokości 1300 metrów n.p.m. stanowi początek dla dwóch zlokalizowanych niedaleko siebie (około 2 kilometrów) gondoli – Belvedere oraz Folgarida. To miejsce położone niejako po drodze do Madonny di Campiglio. Można tu znaleźć zarówno hotele, jak i apartamenty. Większość obiektów jest zlokalizowana w pobliżu wyciągów gondolowych. Baza noclegowa jest tutaj różnorodna – są zarówno wysokiej klasy hotele rodzinne, np. Hotel Taller, jak i tańsze hotele 3-gwiazdkowe oraz starsze apartamenty. Wybierając nocleg w tej okolicy, trzeba się liczyć z tym, że oferta gastronomiczna i dostępność sklepów spożywczych są ograniczone. Na kolację do restauracji można wybrać się do oddalonej o 15 kilometrów Madonny lub do Dimaro, zlokalizowanego 6 kilometrów od Folgaridy.

Trasy narciarskie Val di Sole – Daolasa

Daolasa to najnowsza ze stacji początkowych w regionie Folgarida – Marilleva. Położona obok miejscowości Comezzadura stanowi doskonałą bazę wypadową z kilku powodów. Jednym z nich jest bardzo dobra komunikacja autobusowa (skibuss), a także transport kolejowy (przy stacji dolnej zatrzymuje się pociąg dowożący narciarzy). Przyjeżdżają tutaj goście, którzy chcą przemierzać trasy Val di Sole, zakwaterowani w miejscowościach takich jak Dimaro, Male czy bardziej odległych w kierunku wschodnim. Sama baza noclegowa w Daolasie nie jest zbyt rozbudowana. Warto wspomnieć o bardzo eleganckim, czterogwiazdkowym hotelu Tevini (w ofercie naferie.pl), znajdującym się zaledwie 300 metrów od gondoli. Różnorodną bazę noclegową znajdziemy w położonej zaledwie 10 minut jazdy skibusem miejscowości Dimaro – na czele z naszym bestsellerowym hotelem Rosatii oraz w Male, zlokalizowanej około 20 minut skibusem od stacji Daolasa. Wszystkie wyżej wymienione miejsca charakteryzuje bardzo dobry stosunek ceny do jakości.
Ważnym atutem stacji Daolasa jest bezpośrednie połączenie ze szczytem góry – wyjeżdżamy jedną gondolą na Val Mastelina 2040 metrów n.p.m. w mniej niż 15 minut. W porównaniu z Folgaridą i Marilleva, gdzie dotarcie na szczyt wymaga kilku przesiadek, to naprawdę duże ułatwienie i atut przemawiający za wyborem Daolasy jako stacji początkowej do przemierzania tras narciarskich Val di Sole.
W związku z tym, że Dolina Słońca jest tak chętnie wybierana przez Polaków, znajdziemy tutaj liczne polskie szkoły narciarskie we Włoszech – między innymi naferie.pl, która stacjonuje na Daolasie. Warto skontaktować się z nami wcześniej, by dowiedzieć się więcej o trasach narciarskich, a także, na jakich warunkach można nabyć chociażby skipass Val di Sole.

Najlepsze knajpy na stoku na lunch w Val di Sole

Włoska kuchnia należy do najlepszych na świecie, dlatego po dniu pełnym emocji na trasach Val di Sole koniecznie trzeba odwiedzić lokale gastronomiczne. Włoskie makarony, pizza czy tiramisu to prawdziwa uczta dla podniebienia. Warto jednak także poznać region poprzez znane lokalne specjały, przykładowo skosztować serów takich jak wytwarzany z surowego mleka casolet czy wędlin, jak carne salada przygotowywana w solance. Restauracji, barów i innych miejsc oferujących bogate menu tutaj nie brakuje Jednym z popularnych miejsc w regionie Marilleva jest powstała w 2019 roku restauracja Chalet Marilleva 1400, gdzie można nie tylko spróbować pizzy w prawdziwym włoskim wydaniu, lecz także zaszaleć przy dźwiękach energetycznej muzyki. Również inne lokale mogą się pochwalić niesamowitym klimatem. Przykładowo w Madonna di Campiglio znajdują się restauracje: Rifugio Stoppani, Rifugio Graffer oraz Riffugio Boch.

Gdzie na apres-ski w Val di Sole

Świetnie przygotowane trasy narciarskie Val di Sole to nie wszystko, co czeka na turystów w tym regionie. Warto skorzystać z bogatej oferty apres-ski. W dosłownym tłumaczeniu nazwa znaczy tyle co „po nartach”, czyli jest związana z różnymi aktywnościami podejmowanymi po szusowaniu na stokach. W sezonie knajpy znajdujące się pod stokiem tętnią życiem, a zabawa trwa do późnych godzin nocnych.

Zabawa w gronie rodziny czy przyjaciół będzie wspaniałą formą relaksu i dopełnieniem atrakcji na stoku oraz w obiektach noclegowych! Gdzie wypocząć w lokalach w prawdziwym góralskim stylu przy dźwiękach dobrej muzyki? Warto wspomnieć chociażby o lokalu znajdującym się na wysokości 1855 metrów n.p.m., tuż przy stokach Folgarida w Madonna di Campiglio – Snowbar Mau w Malghet Aut. W Passo Tonale popularne miejsca to La Baracca, Magic Pub i restauracja Ski Burger.

Ciekawe miejsca w Val di Sole

Dolina Słońca także wiele atrakcji wokół, ponieważ trasy Val di Sole znajdują się w malowniczym otoczeniu. Jedną z miejscowości, na które warto zwrócić uwagę w regionie Val di Sole, jest Malè. W miasteczku znajdują się m.in. Kościół Dekanacki pw. Matki Boskiej Wniebowziętej wybudowany w XVI wieku, oraz Muzeum Etnograficzne Cywilizacji Solandryjskiej, a w odległości zaledwie kilku kilometrów – Park Narodowy Stelvio.

Po aktywnym dniu na stoku warto się wybrać na baseny termalne do Pejo, które słynie z wód termalnych oraz minerałów leczniczych. Ciekawą miejscowością blisko tras narciarskich Val di Sole jest Ossana, nad którą góruje zamkowa wieża św. Michała, a w okresie bożonarodzeniowym można wziąć udział w jarmarkach i podziwiać szopki bożonarodzeniowe.

Zobacz, jak tam jest

Obejrzyj nasze najnowsze wideo, aby sprawdzić, jak wyglądają nasze wyjazdy na narty Val di Sole! Moc niesamowitych wrażeń gwarantowana!
Val di Sole - szkolenie narciarskie

Nasi partnerzy

wróć na górę