Często zadawana pytania

Kiedy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd?

Wiele rodziców pyta o to, kiedy dziecko jest gotowe by samodzielnie wyjechać na ferie zimowe –  przyjmujemy dzieci od 8 roku życia jednak tutaj zawsze podpowiadamy, że rodzic na podstawie własnych obserwacji musi ocenić czy dziecko wytrzyma rozłąkę na 6-7 dni.  Jako kadra jesteśmy przygotowani, że bywają momenty, gdy dziecko płacze – jednak dzięki odpowiedniemu podejściu nikt z naszych zimowisk nie wrócił przed czasem – zażegnaliśmy wszelkie małe kryzysy i tęsknoty.

Radzimy by wysyłając dziecko na pierwszy samodzielny wyjazd namówić kolegę/ koleżankę  - wtedy jest już jedna osoba, która dziecko dokładnie zna i to na pewno ułatwia odnalezienie się na pierwszym wyjeździe.

Z kim moje dziecko będzie w pokoju? Ilu osobowe są pokoje?

Jeżeli dziecko jedzie na zimowisko z kolegą lub koleżanką  - to zawsze przy zapisie warto zgłosić, żeby byli razem w pokoju. Wszystkie pokoje są rozdzielane wg. podziału na chłopców oraz dziewczynki oraz w odpowiednio dobierane wg. wieku i grupek kolegów/ koleżanek. Pokoje na zimowiskach są zazwyczaj 3/4/5 osobowe.

Co jako rodzic mogę zrobić by odpowiednio przygotować dziecko na wyjazd?

Zawsze przed zimowiskiem wysyłamy informację o zasadach, których bezwzględnie musimy przestrzegać podczas pobytu na zimowisku – są to informacje o bezpieczeństwie oraz inne reguły panujące na zimowym wyjeździe – bardzo pomocna jest rozmowa rodzica i przedstawienie tych zasad dziecku przed wyjazdem.

Jak dbamy o dzieciaki podczas zimowisk?

Od samego wyjazdu pod opieką koordynatora prowadzone są zabawy, mające na celu zintegrować grupę. Dbamy o to by dzieci wyjeżdżające same szybko znalazły nowych kolegów i koleżanki. 

Po przyjeździe do ośrodka najważniejszymi punktami dnia pierwszego jest poznanie się z całą kadrę, wspólne omówienie i ustalenie dekalogu zasad bezpieczeństwa podczas pobytu oraz krótka pogadanka na temat szacunku i koleżeństwa podczas całego wyjazdu.

Kto opiekuje się dzieckiem podczas wyjazdu? Ile osób i jaka kadra?

Nad całym wypoczynkiem dba kierownik wypoczynku oraz kadra instruktorów/ wychowawców – zakładamy że zarówno na stoku jak i w ośrodku jeden opiekun pełni opiekę nad około 8  -10 dzieci. Przepisy określają wymagania na poziomie 15 osób jednak dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieciaków i celowo zwiększamy liczebność kadry. 

Kadrę wyjazdów stanowią sprawdzeni  instruktorzy/wychowawcy, którzy pracowali dla nas w poprzednich latach  - wszyscy posiadają odpowiednie uprawnienia oraz doświadczenie.

Jak wygląda kontakt dziecka z rodzicem podczas zimowiska?

Oczywiście dzieci podczas zimowisk mają telefony oraz kontakt z rodzicem – na czas zajęć na stoku oraz innych aktywności rekomendujemy dzieciom by zostawiały telefony w ośrodku tak by nie dekoncentrowały ich na nartach.   Najlepszym czasem by kontaktować się z dziećmi jest wieczór lub czas pomiędzy zajęciami.

Udostępniamy rodzicom bezpośrednio kontakt do koordynatora, który zawsze odbiera telefon i odpowiada na Państwa pytania.

Czy dziecko musiało mieć wcześniej styczność z nartami lub snowboardem?

Zdecydowanie nie jest to konieczne – wiele dzieci przyjeżdżających na zimowiska  narciarsko snowboardowe nigdy nie miało styczności z jazdą na nartach lub snowboardzie. Nasi instruktorzy prowadzą zajęcia na różnych poziomach zaawansowania, a dzieci zostają przydzielone do odpowiednich grup w pierwszy dzień turnusu. Liczebność w grupach rozpoczynających naukę jest zawsze mniejsza tak by dziecko szybko opanowało podstawy i mogło cieszyć się jazdą.

Dlaczego na zimowiska snowboardowe są przyjmowane dzieci od 10 roku życia?

Wynika to z tego że pierwsze kroki podczas lekcji grupowych na snowboardzie dla mniejszych dzieci są trudniejsze niż na nartach. Chcemy by, każdy uczestnik naszych zimowisk snowboardowych nabył nowych umiejętności z tego wynika to ograniczenie.

Czy dziecko poradzi sobie z zakładaniem sprzętu oraz zorganizowaniem się podczas zimowiska?

Tutaj pomocą służą nasi instruktorzy, oczywiście uczymy dzieci samodzielnego zakładania sprzętu, jednak, gdy potrzeba wspomóc dziecko zawsze czuwają instruktorzy, którzy pomogą oraz wytłumaczą jak zakładać buty, narty czy deskę.

Jaka atmosfera panuje podczas zimowiska? Czy dziecko będzie dobrze się czuło wśród nowych znajomych?

To jaka atmosfera panuje podczas zimowiska jest dla nas bardzo ważne  - kładziemy szczególny nacisk na szacunek do innych kolegów oraz opiekunów.  Na zimowisku panuje atmosfera przyjacielska, wszyscy opiekunowie/instruktorzy dbają by dziecko dobrze się czuło i było zadowolone podczas całego pobytu. 

Z jakich miast zorganizowany jest wyjazd na wypoczynek?

Przy każdej z ofert wypisana jest lista głównych miast, z których organizujemy przejazd – jeżeli na liście nie ma miasta, w którym chciałbyś przekazać dziecko skontaktuj się z nami – w przypadku większych grupek (około 8 dzieci) jest możliwość odbioru przez naszego konwojenta  - istnieje również możliwość ustalenia miejsca na trasie przejazdu celem odbioru dziecka. Szczegółowe informacje dostępne są bezpośrednio na zapytanie.

W jaki sposób organizowany jest dojazd na zimowisko?

Wszystkie przejazdy organizowane są przy współpracy ze sprawdzonymi przewoźnikami – autokary zostają podstawione w ustalone miejsce przed odbiorem dzieci celem przeprowadzenia kontroli przez policję. Autokar jest zawsze oznakowany materiałami firmowymi naferie.pl.  W przypadku mniejszych grup z danego miasta połączenia realizowane są popularnymi liniami autobusowymi do miejsca startu autobusu.

Kto odbiera dzieci podczas wyjazdu na zimowisko?

Podczas wszystkich turnusów za odbiór dzieci odpowiada kierownik zimowisk– Szymon Kubinek oraz wychowawcy prowadzący zajęcia podczas zimowiska.  Kadra odpowiedzialna za odbiór jest zawsze ubrana w strój z logiem naferie.pl, posiada identyfikator wg. wzoru dostępne go poniżej oraz dysponuje listą dzieci wyjeżdżających na wypoczynek. Z miast, gdzie nie jest organizowany przejazd głównym autokarem osoba odbierająca dzieci (konwojent – wyznaczona osoba z kadry)jest oznakowana w ten sam sposób, a dane personalne tej osoby są przekazywane rodzicom w informacji wyjazdowej.

Jakimi środkami transportu realizowany jest wyjazd na zimowisko?

Transport z miast głównych wypisanych przy ofercie odbywa się autokarem lub w przypadku mniejszej ilości dzieci – liniami autobusowymi np. Polski Bus. Z wybranych miast dodatkowo organizowany jest transport pociągiem PKP – wszystkie informacje o środkach transportu dostępne są na zapytanie.

Jak wygląda transport na miejscu podczas zimowiska?

Dojazd na stoki oraz organizowane atrakcje zawsze odbywa się wynajętymi autokarami przeznaczonymi wyłącznie do dyspozycji naszej grupy.

Czy rodzice są informowani o planowanych godzinach dojazdów?

Kierownik informuje rodziców o przyjeździe do pensjonatu wiadomością SMS.  Również w ostatni dzień zimowiska kontaktuje się telefoniczne z rodzicami informując o planowanej godzinie dojazdu. 

Na jakich stokach dziecko będzie uczyło się jazdy na nartach czy snowboardzie?

Stoki, gdzie prowadzone jest szkolenie dobieramy tak by dzieci na różnych poziomach nauki mogły rozwinąć swoje umiejętności. Zwracamy szczególną uwagę na możliwość bezpiecznego prowadzenia szkolenia, odpowiednią infrastrukturę dla początkujących (wyciąg taśmowy) czy miejsca na odpoczynek dla dzieci podczas szkolenia. Wybieramy mniej zatłoczone stoki, tak by dzieci maksymalnie skorzystały z zajęć. 

Jak wygląda ocena umiejętności dziecka i przydzielenie do grup?

Po zarezerwowaniu zimowiska dla dziecka otrzymujecie Państwo ankietę dotyczącą oceny umiejętności dziecka. W pierwszym dniu po rozgrzewce umiejętności są weryfikowane przez instruktorów na małym wyciągu po czym przydzielone do konkretnych grup.  Dzieci nie mające wcześniejszego kontaktu z nartami/snowboardem od razu trafiają do grupy początkującej.

Czy grupy szkoleniowe są stałe podczas całego tygodnia zajęć?

Nie, podczas zajęć instruktorzy są w stałym kontakcie ze sobą co pozwala na przenoszenie dziecka do bardziej zaawansowanych grup – dzięki takim rozwiązaniom dziecko szybko rozwija swoje umiejętności. 

Zasady bezpieczeństwa na stoku.

Po przyjeździe do ośrodka w godzinach wieczornych prowadzone jest zebranie na temat najważniejszych zasad bezpieczeństwa podczas zajęć. Dzieci podczas zajęć są oznakowane firmowymi plastronami, dzięki czemu wyróżniają się na stoku. Odpowiednia dyscyplina  również wpływa na odpowiednie bezpieczeństwo dzieci.

Jak liczne są grupy szkoleniowe?

Grupy szkoleniowe obejmują maksymalnie 8 dzieci – zawsze staramy się na podstawie zebranych ankiet zwiększyć ilość instruktorów prowadzących zajęcia tak by grupy były mniejsze i umożliwiały szybki rozwój dziecka.

Co jeżeli dziecko nie ma sprzętu narciarskiego/snowboardowego? Czy wypożyczać go od znajomych lub z wypożyczalni w miejscu zamieszkania?

Jeżeli dziecko nie ma sprzętu zachęcamy by wypożyczyło go z całą grupą w rekomendowanej i sprawdzonej przez nas wypożyczalni. To umożliwi nam łatwą wymianę podczas, gdy będzie niewygodny but czy inny element sprzętu. 

W jaki sposób wygląda szkolenie narciarskie i snowboardowe?

Szkolenie prowadzone jest przez wykwalifikowanych i sprawdzonych przez nas instruktorów co gwarantuje bezpieczeństwo i odpowiednie podejście do dzieci podczas trwania zajęć.  Po przyjeździe na stok prowadzona jest wspólna rozgrzewka a po niej pierwsza część zajęć, następnie dzieci mają 30 minutową przerwę pod opieką instruktorów (czas na zjedzenie batona, zapiekanki, wypicie herbaty), po przerwie prowadzona jest druga część zajęć. W ostatni dzień po przerwie prowadzone są zawody dla dzieciaków – ich celem jest zabawa oraz zdrowa rywalizacja dzieciaków.

Co zrobić jeżeli dziecko nie było na nartach, boi się i nie jesteśmy pewni czy będzie chciało brać udział w zajęciach?

Z ogromniej ilości dzieci jakie uczestniczyły w naszych zimowiskach jeszcze nie zdarzyło się, by ktoś kategorycznie odmówił jazdy. Dzięki odpowiedniej atmosferze panującej na zimowisku dzieci zostają odpowiedni zmotywowane oraz zachęcone do zabawy i szkolenia.

Co się dzieje jak nie ma pogody - pada deszcz?

W przypadku niekorzystnych warunków – deszczu, zamieci śnieżnej kierownik wypoczynku podejmuje na bieżąco decyzję o wyjeździe na szkolenie bądź przerwie w szkoleniu, kierując się zdrowiem oraz bezpieczeństwem dzieci. W przypadku braku zajęć organizowana jest inna, dodatkowa atrakcja – dzieci nie spędzają dnia siedząc w pokojach.

Jak wygląda program zimowiska?

Plan zimowiska jest opublikowany przy ofercie. Pokazuje on Państwu w jaki sposób jest zagospodarowany każdy dzień.  Na 30 dni przed wyjazdem wraz z informacjami wyjazdowymi dla rodziców przesyłany jest ostateczny plan na dane zimowisko.

Czy wszystkie atrakcje uwzględnione w planie są w cenie zimowiska?

Tak, wszystkie wyjścia i atrakcje są w cenie pobytu, dzięki temu unikamy sytuacji , że jedno dziecko wykupuje sobie coś dodatkowego, a inne źle się z tego powodu czuje.  Wszystkie opisane i zaplanowane atrakcje przeznaczone są dla całej grupy. Również skipassy zawarte są w cenie wypoczynku – u nas nie ma ukrytych kosztów.

Gdzie znajdę zdjęcia z wypoczynku dziecka?

Podczas zimowiska staramy się na bieżąco wrzucać zdjęcia na fanpage naferie.pl – codziennie wieczorem możecie zobaczyć zarówno fotki ze szkolenia narciarskiego jak i popołudniowych zajęć i atrakcji.

Jakie kryteria decydują o wyborze ośrodka na wypoczynek zimowy?

Wszystkie ośrodki, które stanowią bazę naszych zimowisk są wcześniej sprawdzone. Zwracamy szczególną uwagę na jakość ośrodka, wyżywienie, położenie oraz obsługę i właścicieli. Uważamy, że wypoczynek dla dzieci musi również być prowadzony w odpowiednim standardzie.

Czy zimowisko jest zgłoszone do kuratorium oświaty?

Wszystkie nasze zimowiska zgłoszone są do kuratorium oświaty, a zarówno ośrodek jak i kadra spełniają wszelkie wymagania określone prawem.

Co w przypadku, gdy moje dziecko musi przyjmować codziennie leki?

Każdy rodzic otrzymuje od nas informację w jaki sposób przygotować lekarstwa oraz informację o podawaniu (również o przeciwskazaniach). Kierownik wypoczynku dba by dziecko przyjęło odpowiednie lekarstwa wg. wskazań rodzica.

Co w przypadku, gdy moje dziecko musi mieć specjalną dietę?

W przypadku, gdy dziecko musi przestrzegać diety prosimy rodzica o bezpośrednią wiadomość przed zgłoszeniem. Zawsze sprawdzamy możliwość przygotowania w danym ośrodku i dokładamy wszelkich starań by umożliwić pobyt każdemu dziecku.

Co w przypadku, gdy dziecko zachoruje podczas zimowiska?

Jeżeli po konsultacji lekarskiej dziecko otrzyma wskazania do odpoczynku i nie będzie mogło brać udziału w zajęciach na stoku  zapewniamy dodatkową osobę z naszej kadry, która zaopiekuje się dzieckiem na czas zajęć, w których uczestniczy reszta grupy.

Kiedy przesyłane są szczegółowe informacje dotyczące zimowiska?

Wszelkie informacje dotyczące konkretnego wyjazdu są wysyłane na 30 dni przed rozpoczęciem turnusu. Znajdują się tam zarówno informacje o przejazdach jak również wskazówki co i jak powinno zostać zapakowane na wyjazd dla dziecka.