Włochy – co warto wiedzieć przed wyjazdem

Włochy – co warto wiedzieć przed wyjazdem

Marzy Ci się podróż do Włoch? Ten kraj to doskonały
wybór! Liczne atrakcje turystyczne oraz łagodny klimat sprawiają, że Włochy,
nawet poza sezonem, potrafią zachwycić krajobrazami, architekturą, melodyjnym
językiem oraz oczywiście słynną włoską kuchnią! Warto pamiętać również o tym,
że dzięki malowniczo położonym górskim kurortom słoneczna Italia jest idealnym
celem podróży również dla miłośników sportów zimowych. Jeżeli zatem myślisz o
wyprawie do Włoch – nie zwlekaj!

Pamiętaj tylko, że prawdopodobnie zapadniesz na nieuleczalną miłość do tego pięknego kraju. Warto również odpowiednio przygotować się na wyjazd. Włochy – co warto o nich wiedzieć? Oto kilka uniwersalnych porad i wskazówek, które z pewnością przydadzą Ci się niezależnie od tego, czy planujesz wypoczynek nad brzegiem morza, intensywne zwiedzanie lub białe szaleństwo na alpejskim stoku!

WARTO WIEDZIEĆ, JAK SIĘ POROZUMIEĆ

Włosi to bardzo życzliwy naród. Języki jednak nie są jego najmocniejszą stroną. O ile w większych, typowo turystycznych miastach takich jak Rzym czy Wenecja porozumiewanie się po angielsku raczej nie powinno przysporzyć nam większych problemów, o tyle w mniejszych miejscowościach szanse na znalezienie kogoś posługującego się językiem Szekspira drastycznie maleją. Dlatego przed wyjazdem do Włoch warto przyswoić sobie kilka podstawowych zwrotów oraz zaopatrzyć się w dobrej jakości rozmówki, a także… absolutnie nie przejmować się swoimi zdolnościami językowymi! Włosi z pewnością docenią to, że zadałeś sobie trud nauczenia się kilku słów po włosku i nie będą zwracali uwagi na Twoją wymowę czy nieidealną gramatykę.

WARTO WIEDZIEĆ, CO I GDZIE ZJEŚĆ

Jak wspomnieliśmy na początku, Włochy słyną z doskonałej kuchni. Zresztą, kto z nas nie słyszał o spaghetti! Ale oczywiście makarony czy pizza to nie jedyne specjały, które Włochy mają nam do zaoferowania – zwłaszcza, że każdy region ma swoje własne tradycyjne dania. Będąc zatem we Włoszech, warto zapoznać się z kulinarnymi tradycjami miejsca, do którego się wybieramy, a także przede wszystkim polegać na opinii i poleceniach tamtejszych mieszkańców. W końcu kto jak to, ale rodowity Włoch najlepiej będzie potrafił nam doradzić, gdzie dobrze zjeść. Pamiętajmy również, że to, co oferuje się przyjezdnym w typowo turystycznych restauracjach, nierzadko znacznie odbiega od rzeczy, których możemy spróbować w mniej uczęszczanych miejscach. Przed wyjazdem do Włoch warto zatem dokładnie zapoznać się z daniami typowymi dla regionu Włoch, do którego się wybieramy, oraz oczywiście otworzyć serce, umysł i przede wszystkim kubki smakowe na nowe doznania kulinarne.

WARTO WIEDZIEĆ, CO ZOBACZYĆ


Właściwie każdy region Włoch obfituje w zabytki i atrakcyjne widoki, dlatego warto przygotować sobie dokładną listę tego, co chcielibyśmy zwiedzić i najlepiej od razu pogodzić się z tym, że nie damy rady zobaczyć wszystkich polecanych przez przewodniki miejsc. Zwłaszcza, że słodkie włoskie far niente zdecydowanie nie sprzyja gorączkowej bieganinie od jednego historycznego miejsca do drugiego, a pośpiech jest wręcz niewskazany! Będąc we Włoszech, przede wszystkim nastawmy się na zwiedzanie i smakowanie krajobrazów i architektury, a odhaczanie kolejnych pozycji na liście zostawmy turystom-amatorom. Pamiętajmy, że czasem mniej znaczy więcej i zdecydowanie lepiej jest ograniczyć program zwiedzania, ale w pełni docenić piękno zabytkowych miejsc i wspaniałej włoskiej przyrody, niż odhaczyć wszystkie atrakcje narzucane nam przez przewodnik, a potem paść ze zmęczenia i nic z naszej wyprawy nie zapamiętać.

Spakujmy zatem wygodne buty, rozmówki i okulary słoneczne, które we Włoszech przydadzą się nam nawet zimą, i przygotujmy się na włoską przygodę! I nie martw się, jeśli nie zobaczysz wszystkich atrakcji lub nie spróbujesz wszystkich włoskich pyszności – gwarantujemy, że ten pierwszy wyjazd do Włoch, choć zawsze szczególny, będzie tylko jednym z wielu!