Zadzwoń do nas: +48 722 223 223

Zadzwoń do nas: +48 722 223 223

 Val di Sole – najpiękniejsza dolina w Dolomitach

Val di Sole – najpiękniejsza dolina w Dolomitach

Val di Sole nazwano Słoneczną Doliną, gdyż nawet w sezonie zimowym jest tu znacznie więcej słońca niż w innych ośrodkach górskich. Nawet w pochmurnym grudniu Val di Sole wita nas promiennym blaskiem słonecznym i zachęca do korzystania z atrakcji górskich. Umiarkowane temperatury i łagodny klimat tego regionu oraz doskonałe warunki narciarskie stworzone dla entuzjastów sportów zimowych czynią z tego miejsca jeden z najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Trydencie.

Zimą na turystów czeka w Słonecznej Dolinie aż 800 km wspaniałych tras zjazdowych, z czego w razie potrzeby 90% jest stale naśnieżanych. Val di Sole zapewnia nie tylko doskonale przygotowane trasy zjazdowe, ale kusi wspaniałym położeniem. Val di Sole leży w Zachodnim Trydencie, między Jeziorem Garda, a Południowym Tyrolem.

Raj dla narciarzy i miłośników gór

Słoneczna Dolina oferuje ponad 800 km nartostrad dostosowanych do wymagań najbardziej wytrawnych narciarzy i miłośników snowboardu. Bogato wyposażona baza noclegowa i infrastruktura sportowa tego miejsca sprawią, że nikt nie będzie się tu nudził.

Tereny zjazdowe dla narciarzy zaczynają się już od wysokości 900 m, a wyciągi docierają na wysokość 2585 m, skąd prowadzi w dół 38 km różnorodnych tras zjazdowych. Wśród nich tylko 7 km stanowią nartostrady uznane za trudne i niebezpieczne.

Klasyczne narciarstwo alpejskie zapewniają trasy zjazdowe i wyciągi w pobliżu Pejo i Folgarida-Marilleva - położone na stokach Doss della Pesa i Monte Spolverino.

Atrakcyjne nartostrady dla początkujących

Folgarida-Marilleva i Madonna di Campiglio to najbardziej popularny i największy region narciarski w Val di Sole, polecamy rodzicom z dziećmi. Ośrodek ten zapewnia 120 km nartostrad połączonych 44 wyciągami. Aż 50 % tras narciarskich to łagodne zbocza, doskonałe dla dzieci i początkujących narciarzy. Folgarida oferuje także szkółkę narciarską dla dzieci od 4 lat. Dodatkową atrakcję turystyczną stanowią nocne zjazdy z pochodniami.

Pejo – nowoczesne centrum lecznicze

Słynny w Val di Sole region Pejo oferuje nie tylko 15-kilometrowe trasy narciarskie, z których 11 tras znajdujących się na wysokości pomiędzy 1200 a 2400 m n.p.m. łączy sześć wyciągów. Pejo to także uzdrowisko termalne, które dzięki naturalnym darom natury zapewnia turystom różne zabiegi sprzyjające leczeniu chorób dróg oddechowych, zaburzeń krążenia i dolegliwości reumatycznych. Ośrodek posiada doskonale wyposażone centrum fitness oraz krytą pływalnię, a dla wielbicieli SPA & Wellness również centrum odnowy biologicznej. Po intensywnym wysiłku na stokach, narciarze oraz turyści mogą skorzystać z łaźni parowej, hydromasażu oraz aromatycznych kąpieli.

Trydent – włoska kraina sportów zimowych

Dolina Val di Sole to także region niezwykle atrakcyjny dla narciarzy biegowych. Malownicze trasy biegowe rozpościerają się między miejscowościami Dimaro i Mezzana wzdłuż rzeki Noce oraz starej osady Cogolo, oferując biegaczom urozmaicone widoki i nowe wyzwania.

Oprócz znakomitych warunków narciarskich, które stanowią niewątpliwy atut Słonecznej Doliny, cały region Trydentu zachęca nas do wycieczek krajoznawczych i zwiedzania okolicznych miasteczek. Val di Sole znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie potężnych masywów górskich Dolomitów Brenta, z najsłynniejszymi masywami Adamello Presanella i Oltler Cedevale. Góry otaczają najbardziej znane ośrodki narciarskie, które stanowią bazę wypadową na narty i wycieczki górskie. Wśród nich położone są małe urocze miasteczka takie jak Madonna di Campiglio, Folgarida i Marilleva, stworzone dla żądnych przygód, wymagających narciarzy. W ich najbliższym sąsiedztwie zbudowano wiele atrakcyjnych tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności, z licznymi punktami widokowymi na panoramę gór.

Val di Sole – atrakcje dla wspinaczy

Dla amatorów aktywnego wypoczynku przygotowano wiele atrakcji, m.in. kompleksowe ośrodki sportowe z nowocześnie wyposażonymi siłowniami i salami gier, a także korty tenisowe i pływalnie. Instruktorzy wspinaczkowi zaproponują turystom wiele malowniczych tras przeznaczonych do wspinaczki skałkowej, wśród wzgórz i wspaniałych kotlin.

Warto pamiętać, że Dolomity zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Zawdzięczają to głównie niezwykłym skałom, z których są zbudowane. Skały Dolomitów nie są czystym wapieniem, lecz składają się z magnezu i wapnia, tworząc dolomit. Dla miłośników przyrody nie lada gratką będzie bogata fauna i flora.

Co warto zwiedzić w Val di Sole?

Jedną z największych atrakcji turystycznych Val di Sole są Dolomity. To góry, które wypiętrzyły się na skutek ruchów płyt tektonicznych: adriatyckiej i euroazjatyckiej. Dolomity składają się ze skamieniałej rafy koralowej, którą w epoce triasu tworzyły osady tropikalne i organizmy zamieszkujące pramorze Tetys.

Warto także odwiedzić Male, niewielkie miasteczko nad rzeką Noce, słynące z XV-wiecznych zabytków: wieży Saint Valentinocon i kościoła z malowidłami Camillo Procacciniego.

dołącz do nas


newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby dostawać najnowsze informacje o rodzinnych wyjazdach narciarskich, zimowiskach i innych eventach, organizowanych przez naferie.pl

Nasi partnerzy

1-val-di-sole
2-donovaly
3-rusin-ski
4-galen
5-jim
6-zietara
7-tt-line
8-fitness-point
9-kfc
Helly Hansen
Helly Hansen
REX MEDICA SPORT