Jak radzić sobie ze stresem w zawodzie nauczyciela: praktyczne techniki relaksacyjne

Stres jest obecnie częścią składową każdej pracy. Szczególnie w pracy nauczyciela, gdzie odpowiedzialność za edukację młodych pokoleń sama w sobie stanowi duże obciążenie, nie mówiąc już o presji i - na przykład - kontaktach z trudnymi rodzicami. Na szczęście istnieje wiele technik, które pozwalają skutecznie radzić sobie ze stresem. Pamiętajmy o dbaniu o siebie, bo dopiero wówczas możemy lepiej wspierać swoich uczniów i czerpać satysfakcję z pracy.


Planowanie to podstawa

Planuj, priorytetyzuj, deleguj. Te trzy czynności znacząco ułatwiają pracę. Posiadanie planu postępowania - harmonogramów lekcji na dłuższy okres likwiduje stres związany z odkładaniem wszystkiego na ostatni moment. Codzienna lista priorytetów “do odhaczenia” to kolejny krok, dzięki któremu Twój rytm dnia będzie brzmiał cudownie. Czy delegowanie obowiązków jest możliwe w pracy nauczyciela? Owszem - jeśli chcesz jednocześnie zadbać o przedsiębiorczość uczniów - zlecaj im czynności takie jak przygotowanie materiałów na lekcję czy prowadzenie notatek dla klasy - to mogą być zadania cykliczne.

Praca w pracy, życie w domu

Znalezienie równowagi między życiem prywatnym a pracą to Święty Graal, do którego dążą wszyscy, ale tak niewielu potrafi to osiągnąć. Spróbuj od określenia godzin, podczas których absolutnie nie pracujesz! To czas na relaks, odprężenie, zajęcie się obowiązkami domowymi. Unikaj rozmów o pracy w tych godzinach, aby także Twoja głowa odpoczęła od codziennej harówki. Pozwól sobie na przeznaczenie nawet tylko kilkunastu minut na to, co uwielbiasz robić - przeczytaj książkę, napij się herbaty, zacznij haftować lub kaligrafować, maluj, zapisz się do chóru… Znajdź coś tylko Twojego - hobby, które da Ci radość.

Oddech

​​Techniki oddechowe są jednym z najskuteczniejszych narzędzi do zarządzania stresem, które można stosować niemal wszędzie, nawet w klasie.

Metoda 4-7-8 polega na wdechu nosem przez 4 sekundy, następnie wstrzymaniu oddechu na 7 sekund, po którym następuje wydech przez usta, trwający 8 sekund. Powtórz tę czynność kilka razy, aby poczuć natychmiastową ulgę. 

Uważność

Znane z praktyki jogi nidra proces skanowania działa to głęboko relaksacyjne ćwiczenie. Zamknij oczy i skup się na poszczególnych częściach ciała od czubka głowy po palce u stóp. Przenoś uwagę od czoła przez kolejne elementy układu, poświęcając chwilę każdemu z nich. Będziesz zaskoczona, jak bardzo odprężona będziesz po zakończeniu tego ćwiczenia uważności.

Aktywność fizyczna

Kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne. Wybierz się na spacer, a może zrezygnuj z samochodu na rzecz pieszych wędrówek do i z pracy? Jeśli to nie możliwe, postaw na jogę, stretching lub basen. Nic tak nie czyści głowy jak aktywność fizyczna.


Nasi partnerzy

wróć na górę