Pogoda figle płata, czyli jaka będzie zima?

Anomalia pogodowe to ostatnio standard i również w naszym kraju możemy zauważyć różne zmiany. W tym roku zima zawitała do nas późno. Jest wprawdzie zimno, ale śnieg w większej ilości zobaczymy głównie na południu kraju – w górach. A właśnie zaczęły się
ferie i warto skorzystać z zimowych atrakcji, zwłaszcza, że śnieżna aura
zachęca do wypoczynku w rodzinnym gronie. Wprawdzie nie wszyscy z nas lubią
zimę i potrafią docenić jej uroki to jednak polecamy wakacje w górach.

Generalnie synoptycy nie zapowiadają ekstremalnie niskich temperatur, więc wyjazd na ferie powinien być wspaniałą odskocznią od codziennych zadań i obowiązków. Warto doładować akumulatory podczas zimowych wakacji, a relaks na górskich stokach powinien dostarczyć nam nie tylko cudownych wrażeń, ale i dodatkowej porcji energii.


JAK WSPANIALE SPĘDZIĆ FERIE ZIMOWE?

W kilku województwach właśnie zaczęły się ferie i część uczniów rozpoczęła już zimową przerwę od zajęć. Jak ją najlepiej wykorzystać?


Ferie zimowe to doskonały czas do odpoczynku na świeżym powietrzu. To również odpoczynek od codziennej rutyny, kilku godzin spędzonych w biurze czy przed monitorem komputera, hałasu ulicy i smogu. Najlepiej w tym czasie całą rodziną wyjechać w góry. Nie dość, że spędzimy ferie w pięknej, śnieżnobiałej scenerii, to jeszcze możemy skorzystać z wszelkich rozrywek, które tu znajdziemy.


PIĘKNA ZIMA W POLSKICH GÓRACH

Obecnie sytuacja pogodowa w polskich górach przedstawia się bardzo korzystnie. Podhale jak co roku przywita turystów piękną pogodą i ośnieżonymi stokami. W Bukowinie i Białce Tatrzańskiej śniegu w bród, więc narciarze mogą aktywnie spędzić na stoku wiele godzin. Bukowina Tatrzańska, usytuowana u podnóża polskich Tatr, zapewnia znakomitą bazę noclegową oraz doskonałe warunki narciarskie. Narciarze mogą skorzystać z różnorodnych tras, które przeznaczono praktycznie dla wszystkich. Rodziny z dziećmi znajdują tu ośle łączki i łagodne stoki doskonałe zarówno dla najmłodszych, jak również dla początkujących narciarzy. W Bukowinie znajduje się także największy na Podhalu nowoczesny aquapark. Kompleks basenów geotermalnych to dodatkowa atrakcja, która przyciąga turystów jak magnes. Po aktywnym dniu na nartach warto zrelaksować się w tym wyjątkowym miejscu.


Równie uroczym miejscem wypoczynku rodzinnego jest Białka Tatrzańska. To miejscowość typowo narciarska, dlatego polecamy ją głównie amatorom sportów zimowych. Znajdują się tu dwie nowoczesne stacje narciarskie: Kotelnica Białczańska i Bania. To niezwykle popularny ośrodek górski odwiedzany przez narciarzy i snowboardzistów. Nartostrady o różnym stopniu zaawansowania są doskonale naśnieżone i zapewniają aktywny wypoczynek przez cały dzień. Wymagający narciarze mogą skorzystać z malowniczych tras przygotowanych wzdłuż Kotelnicy Białczańskiej albo wybrać się na Jankulakowski Wierch. Natomiast debiutanci i przezorni narciarze mogą jeździć łatwiejszymi trasami wzdłuż stoku Bani.


Zarówno w Białce Tatrzańskiej, jak również w Szczyrku zorganizowano przedszkola narciarskie dla najmłodszych. Już kilka spotkań z profesjonalnym instruktorem pomoże Waszym pociechom sprawnie poruszać się na nartach, bezpiecznie hamować i czerpać z tego ogromną radość.


Szczyrk, zlokalizowany w dolinie potoku Żylica w Beskidzie Śląskim, to kolejny wspaniały ośrodek dla rodzin z dziećmi, dzięki licznym atrakcjom, które oferuje turystom. Malownicze, urozmaicone trasy zjazdowe to raj dla narciarzy, a piękne szlaki górskie na pewno zachęcą do spaceru nawet turystów niechętnych górskim wędrówkom. Szczyrk posiada również trasy dla narciarzy biegowych. Odpowiedni mikroklimat poprawi samopoczucie i doda energii wczasowiczom. W miasteczku warto odwiedzić Sanktuarium św. Jakuba Apostoła położone na wzgórzu. To najstarszy i najcenniejszy zabytek w Szczyrku - drewniana świątynia pochodzi z 1800 roku i jest jedną z atrakcji na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.


Generalnie nie tylko narciarze i snowboardziści, ale także saneczkarze i piechurzy mogą fantastycznie wypocząć w polskich górach.


ZIMOWE WYJAZDY ZAGRANICZNE

W czasie ferii pogoda w Polsce bywa kapryśna i nie wszyscy wierzą w to, że śnieg będzie leżał na stokach przez całe ferie. Jeśli chcemy mieć pewność, że pogoda będzie przepiękna, a śniegu całe mnóstwo, powinniśmy zastanowić się nad wyjazdem w Alpy. Włoskie Alpy gwarantują nie tylko znakomite warunki narciarskie i niezmiennie słoneczną pogodę, ale również zachwycające pejzaże i urocze, małe miasteczka pełne starych zabytków.


Jeśli marzą nam się ferie w scenerii włoskich Dolomitów, to powinniśmy wybrać się do osławionej już Val di Sole, włoskiej Doliny Słońca położonej w Trydencie. To tu przygotowano najlepsze trasy zjazdowe, które zachwycą zarówno niezwykle sprawnych, jak również początkujących oraz najmłodszych narciarzy. Zimowe wakacje w Val di Sole gwarantują aktywny wypoczynek. Miłośnicy górskich wędrówek oraz wspinaczki skałkowej również powinni docenić to niezwykłe miejsce.

Nasi partnerzy

wróć na górę