Nauka jazdy na snowboardzie dla początkujących

Planujesz aktywny wypoczynek w górach i nie wiesz, co wybrać – narty czy snowboard? Zastanawiasz się, czy sport zimowy jest dla Ciebie, a może masz już za sobą pierwsze próby szusowania? Nauka jazdy na desce snowboardowej przyda się nie tylko amatorom, ale też bardziej doświadczonym narciarzom. Podpowiadamy, jak i gdzie warto stawiać pierwsze kroki na stoku. Oto kilka praktycznych porad, z którymi powinien zapoznać się każdy miłośnik tej ekstremalnej dyscypliny

Nauka jazdy na snowboardzie

Planujesz aktywny wypoczynek w górach i nie wiesz, co wybrać – narty czy snowboard? Zastanawiasz się, czy sport zimowy jest dla Ciebie, a może masz już za sobą pierwsze próby szusowania? Nauka jazdy na desce snowboardowej przyda się nie tylko amatorom, ale też bardziej doświadczonym narciarzom. Podpowiadamy, jak i gdzie warto stawiać pierwsze kroki na stoku. Oto kilka praktycznych porad, z którymi powinien zapoznać się każdy miłośnik tej ekstremalnej dyscypliny

Snowboard dla początkujących

Zazwyczaj najtrudniejsze są początki. Podobnie jak w przypadku nart, jazda na snowboardzie dla początkujących powinna rozpocząć się od znalezienia doświadczonego instruktora. Najważniejsze to dostosować się do jego poleceń, tak by w przyszłości nie powtarzać tych samych błędów. Klucz do sukcesu stanowi pozytywne nastawienie oraz deska dopasowana do wagi, wzrostu i rozmiaru stopy. Po pierwsze warto rozejrzeć się za miękkim modelem, który ułatwi opracowanie techniki balansowania ciałem. Odpowiednio dobrany ubiór, czyli bielizna termoaktywna, bluza polarowa, rękawice, kurtka i spodnie, buty oraz wiązania to także elementy przygotowania do uprawiania sportu, jakim jest snowboard Nauka dla początkujących wymaga założenia kasku, który ochroni głowę przed urazami oraz gogli o szerokim polu widzenia. Ważny element jazdy na desce to nauka prawidłowego upadania lub wstawania. Specjalistyczny trening pod okiem profesjonalisty pozwoli wyeliminować błędy czy wyzbyć się złych nawyków na przyszłość. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna na stoku sprzyja osobom w różnym wieku.

Nauka jazdy na desce snowboardowej

Przygoda ze snowboardem nie musi kojarzyć się z trudnościami! Rzecz jasna, pod warunkiem, że skorzystamy z pomocy wykwalifikowanego szkoleniowca. Oto kilka prostych wskazówek, dzięki którym nauka jazdy na desce może przebiegać znacznie szybciej i sprawiać dużą przyjemność.

1. Profesjonalna lekcja pozwoli opanować właściwą technikę, a także skorygować postawę ciała.

2. Warto wypożyczyć lub kupić odpowiedni sprzęt, a także zaopatrzyć się w odzież termoaktywną.

3. Dobrze rozpocząć jazdę od serii ćwiczeń, które ułatwią podnoszenie się z pozycji leżenia na brzuchu i pomogą w prawidłowym stawaniu na deskę.

4. Wytrwałość i determinacja w trakcie trwania szkolenia oraz doskonalenie technik jazdy to obowiązkowy element na snowboardzie.

5. Ćwiczenie stałych elementów, takich jak uginanie czy prostowanie kolan, pozwoli szybciej poprawić umiejętności.

6. Podniesienie swojej sprawności fizycznej staje się nieocenione w odbyciu specjalistycznego treningu.

Pasjonaci sportów zimowych coraz częściej stawiają na snowboard Nauka jazdy powinna rozpocząć się od przenoszenia ciężaru ciała na przednią nogę. Ponadto istotne, aby nabyć umiejętności skręcania i prawidłowego upadania. Instruktorzy narciarstwa podkreślają, że niebezpieczny upadek może skutkować poważną kontuzją. Opieranie się na przedramionach ochroni nie tylko twarz, ale też zabezpieczy przed urazami nadgarstków.

Jaki sprzęt do snowboardu wybrać?

Chcąc rozpocząć kurs, najistotniejsza jest deska snowboardowa i jej twardość FLEX określona zazwyczaj w skali od 1 do 10. Cechy te wpływają na stabilność oraz prowadzenie czy precyzję przy skrętach. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto ponadto zwrócić uwagę na parametry, takie jak:

✔kategoria określona jako All Mountain, Freestyle, Freeride, Jibbing lub Buttering,

✔kształt oraz konstrukcja deski – Camber, Classic Rocker, V–Rocker, Powder Rocker, Flat, Hybrid,

✔rodzaj ślizgu – tłoczony (extruded), spiekany (sintered), electra (sintered graphide).

Istotną kwestię stanowią także wiązania snowboardowe dobierane do konkretnej deski. Kluczowe elementy to również: podstawa – wyposażona w cienką warstwę pianki lub gumy na powierzchni, Hi-Back – łyżka odpowiedzialna za trzymanie boczne, strapy – paski przypinane do buta, wpływające na komfort podczas jazdy. Ponadto, wybierając model, warto zwrócić uwagę na parametry jak: rozmiar, wkładka wewnętrzna, podeszwa czy system sznurowania. Na rynku do wyboru mamy klasyczne sznurowadła znajdujące się w górnej części buta lub tzw. BOA, czyli stalowe linki zaciskane specjalnym pokrętłem.

Jak dobrać deskę snowboardową?

Podstawowe wyposażenie każdego snowboardzisty powinno być w pełni dopasowane do jego potrzeb. Przed dokonaniem zakupu, zastanówmy się przede wszystkim nad przeznaczeniem deski snowboardowej i jej jakością. Jaki model jest optymalnym wyborem na snowboard Nauka musi iść w parze z zaopatrzeniem w doskonały sprzęt. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić swoje wymiary, takie jak: wzrost, waga oraz rozmiar buta, do których dopasowujemy długość czy szerokość, jak również rodzaj i twardość deski. Ważny czynnik to także stopień zaawansowania oraz styl jazdy. Dla rozpoczynających przygodę na stoku polecamy uniwersalne modele o budowie Flat lub Rocker o lepszej zwrotności – niezwykle przydatne podczas nauka jazdy Snowboard to sport dedykowany nie tylko osobom początkującym, ale też narciarzom, którzy są na bardziej zaawansowanym poziomie. Wówczas doskonały wybór stanowi All Mountain. Z taką deską nie musisz się zastanawiać gdzie i jak chcesz jeździć danego dnia, ponieważ kategoria AM sprawdzi się również poza stokiem.

Nasi partnerzy

wróć na górę