Nauczyciel wraca po wakacjach - 5 porad na start
Powrót do pracy w szkole po wakacjach powoduje wiele różnych emocji. Zupełnie inaczej reagują nauczyciele, którzy są na początku swojej drogi, a inaczej doświadczeni pedagodzy. Na pewno nie jest to łatwy moment dla tych z Was, którzy doświadczają objawów wypalenia zawodowego. W idealnym świecie wszyscy czulibyśmy entuzjazm i podekscytowanie na myśl o nowych wyzwaniach w nadchodzącym roku szkolnym. Przygotowałam dla Was pięć rad, których zastosowanie ułatwi powrót do szkoły i Waszych uczniów.
ZAPLANUJ PIERWSZY TYDZIEŃ (a później każdy kolejny)
Bądź przygotowany - to oczywista oczywistość, ale jakże ważna w pracy nauczyciela. Rekomenduję przygotowanie checklisty - rzeczy, które musisz przygotować przed rozpoczęciem roku szkolnego, aby niczego nie zapomnieć. Uwierz mi, że wykreślanie wykonanych zadań z listy to coś naprawdę satysfakcjonującego! Poniżej kilka przykładów, które możesz uwzględnić w swoim planie:
- przygotuj salę lekcyjną
- przygotuj niezbędnik dla uczniów: lista podręczników i pomocy naukowych
- sprawdź stan wyposażenia sali, przejrzyj pomoce naukowe - książki, słowniki, mapy, itd
- przejrzyj listę uczniów i przygotuj krótki opis celów dla każdego z nich
- przygotuj harmonogram lekcji w pierwszym tygodniu
- ułóż w kalendarzu spotkania z gronem pedagogicznym i rodzicami i zaplanuj czas na przygotowanie się do nich
- poszukaj wartościowych kursów online z inspirującymi treściami dla nauczycieli
- wyznacz cele dydaktyczne na pierwszy miesiąc
MIEJ PLAN NA SPOTKANIA Z RODZICAMI
Ułatwi Wam to ten artykuł: https://www.naferie.pl/blog/plan-wywiadowki . Rozpisz sobie wszystko i przedstaw swoiste expose rodzicom - omów cele na ten rok i metody, jak do tych celów będziecie wraz z uczniami dążyć. Nie jesteś wychowawcą? Na pewno i tak będą zdarzać się spotkania z rodzicami. Pamiętaj, aby przygotować sobie schemat takiej rozmowy i mieć go w głowie, ponieważ czasem te spotkania są niezapowiedziane. Bądź konkretny w opisywaniu Twoich wymagań i oczekiwań co do postaw uczniów, jednocześnie wskazując korzyści dla ucznia z postępowania zgodnie z Twoimi zasadami.
USTAL SWOJĄ RUTYNĘ
To trochę pokłosie punktu pierwszego i planowania. Rutyna daje nam poczucie pewności w niepewnej codzienności. Ścielisz łóżko po przebudzeniu? Czy to może strata czasu? Pomyśl o tym jako o pierwszym wykonanym zadaniu tego dnia. Obojętnie jak potoczy się Twój dzień, wracasz do domu, w którym czeka na Ciebie zaścielone łóżko - constans. Szukaj takich stałych punktów, które pomogą Ci osadzić się i poczuć stabilność. Doceniaj małe rzeczy. Codziennie atakuje nas natłok negatywnych wiadomości ze świata, problemów. Bardzo łatwo zatracić się w negatywności tego przekazu. Szukajmy małych pozytywów w codziennym życiu. Dbajmy o zdrowe, odżywcze posiłki i odpowiednią ilość ruchu. To podstawy dobrostanu, który nie powinien być lekceważony, ponieważ jest punktem wyjścia do efektywnej pracy. To szczególnie ważne w pracy z dziećmi.
PAMIĘTAJ O PRZYJEMNOŚCIACH
Dobrze jest zaplanować sobie kotwicę - wydarzenie, do którego będziesz wracać myślami w trudnych chwilach. Jak to może wyglądać w praktyce? Bardzo prosto. Przed Tobą trudny okres - zarezerwuj sobie jakąś datę na przyjemności już po zakończeniu tego czasu. Na przykład wiesz, że zbliża się konferencja, wywiadówka, przygotowanie do egzaminów - umów sobie masaż, kosmetyczkę, zaplanuj wycieczkę jednodniową w góry i myśl o tym w najgorszych momentach. “Ok, jest trudno, będzie jeszcze trudniej, ale w sobotę będę wchodzić na Czantorię / pojadę na strzelnicę / przeczytam nową książkę.” Planuj przyjemności i czas tylko dla siebie - takie nagrody pomagają łatwiej przejść ciężkie chwile.
SKUP SIĘ NA POZYTYWACH
Jeśli czujesz wzbierającą irytację, weź dwa-trzy szybkie wdechy, po czym długo wypuszczaj powietrze. Ten prosty mechanizm biologiczny daje Twojemu ciału sygnał, że po stresującym wydarzeniu następuje uspokojenie. Szybkie wdechy implikują napięcie, a następujący po nich długi, harmonijny wydech sprawia, że organizm zaczyna się odprężać. Dodaj do tego pozytywne myślenie - przypomnij sobie ucznia, który zrobił ostatnio niesamowite postępy. Pomyśl o koleżance po fachu, która zawsze inspirowała Cię do bycia lepszym nauczycielem. Planuj swoje zadania tak, żeby nie przytłaczały Cię te, których nie do końca lubisz. Pamiętaj też, że część obowiązków możesz delegować! Tutaj na przykład przeczytasz o powierzaniu organizacji wycieczki klasowej profesjonalistom: https://www.naferie.pl/blog/daj-sie-wyreczyc
I bonusowy, szósty punkt - NIE BÓJ SIĘ PROSIĆ O POMOC. Jeśli widzisz, że uczucie niepokoju Cię nie opuszcza, czujesz się wypalony, nie możesz poradzić sobie z ciągłym poirytowaniem - zwróć się do profesjonalisty. Sprawdzone metody psychologów czy psychoterapeutów pomogą w powrocie do harmonii i nauczą Cię radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.