Na narty z dziećmi - gdzie na narty z dzieckiem? czyli pierwsze kroki na stoku

Na narty z dziećmi - gdzie na narty z dzieckiem? czyli pierwsze kroki na stoku

Pewnie nie raz
zastanawiałeś się, w jakim wieku Twoje dziecko powinno stawiać swoje pierwsze
kroki na nartach. Zapewne szukałeś też porad dotyczących tego, w jaki sposób
najlepiej rozpocząć naukę swojego malucha. Pomogę Ci znaleźć odpowiedzi na te
pytania.

Bazując zarówno na swoich indywidualnych doświadczeniach instruktora, jak i osoby organizującej wyjazdy narciarskie w Alpy.

Nie chciałbym skupiać się przesadnie na kwestii prawidłowego rozwoju dziecka, ponieważ będzie to odrębnym tematem na tym blogu (w oddzielnym wpisie szczegółowych informacji udzielą specjaliści z kliniki rehabilitacyjnej Galen). Chciałbym jednak w kilku słowach przestrzec rodziców, którzy chcą uczyć jazdy na nartach już 2-letnie pociechy

Podczas kilku lat prowadzenia szkoły narciarskiej, zdarzyły nam się przypadki, w których rodzice upierali się wręcz na takie lekcje. Uwaga! - to zdecydowanie za wcześnie. Pamiętajmy, buty narciarskie oraz przeciążenia związane z pozycją płużną (czyli początkowym etapem nauki), mogą zdecydowanie niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka. Zatem…

KIEDY ZACZĄĆ NAUKĘ JAZDY NA NARTACH Z DZIECKIEM?

Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, natomiast na pewno będzie to zależało od indywidualnych predyspozycji dziecka. Jego ruchowości, chęci do nauki oraz zdolności do pracy z instruktorem. Jak to ocenić? Myślę, że podczas obserwacji zabaw z rówieśnikami, na podstawie zachowania dziecka w przedszkolu bądź podczas innych zajęć sportowych. Zawsze warto, w miarę możliwości, zabrać dziecko i pokazać mu rówieśników dobrze bawiących się na stoku, by wzbudzić u niego chęć rozpoczęcia narciarskiej przygody.

My, jako naferie.pl, przyjmujemy dzieciaki od 3,5 – 4 lat, po szczegółowej rozmowie z rodzicem na temat dziecka. Pamiętaj, by nigdy nie zmuszać malucha do nauki, bo może to przynieść odwrotne do zamierzonych skutki. Sama nauka musi być dobrze zaplanowana – zdecydowanie odradzam samodzielną naukę własnych dzieci, nawet bardzo dobrym narciarzom. Unikajcie plastikowych nartek oraz jazdy z dzieckiem na szelkach – oprócz tego, że jest to niebezpieczne, zdecydowanie nie jest dobrą metodą szkolenia.

PRZEDSZKOLE NARCIARSKIE CZY LEKCJE INDYWIDUALNE?

Chwila uwagi należy się także samej formie nauki. Obie formy – zarówno przedszkole narciarskie, jak i lekcje indywidualne, mają swoje plusy. Lekcje indywidualne sprawiają, że instruktor cały swój wysiłek, uwagę oraz zaangażowanie przekłada na jedno dziecko, dzięki czemu nieśmiały, bojaźliwy czy mało zaangażowany dzieciak może zostać szybciej zaktywizowany i zachęcony do nauki. O dużej roli instruktora wspomnimy w kolejnym wpisie.

Z drugiej strony natomiast, przedszkole narciarskie to zdecydowanie dłuższy czas trwania zajęć (nawet około 4-5h), gdzie maluch, oprócz współpracy z instruktorem, współpracuje także ze swoimi rówieśnikami w wieku od 3 do 4 lat. Bardzo ważne jest, by naukę łączyć z zabawą i, w razie potrzeby dziecka, z odpoczynkiem.

W zajęciach przedszkola narciarskiego bardzo widoczna jest pozytywna rywalizacja wśród dzieci – zdecydowanie rzadziej dziecko chce wracać do rodzica w trakcie trwania zajęć. Przedszkola narciarskie w naferie.pl, to także opiekunka/animatorka, która wspomaga instruktora, zachęcając dzieciaki do zabawy.

Jeżeli zastanawiasz się, czy dla Twojej pociechy lepsze będą lekcje indywidualne czy zajęcia w ramach przedszkola narciarskiego – zachęcam do odbycia pojedynczej lekcji indywidualnej, po czym wypróbowania zajęć grupowych, by dziecko mogło rozwijać umiejętności narciarskie wraz z rówieśnikami.

JAK SPRAWIĆ, ABY DZIECI POKOCHAŁY NARTY?

Pierwszym krokiem do zaszczepienia w dzieciach miłości do wyjazdów na narty jest zatem wybór odpowiedniej lokalizacji. Liczy się nie tylko wygląd i poziom trudności trasy, ale również dostępność szkółek i przedszkoli narciarskich. W początkowych etapach, nauka jazdy ma być przede wszystkim dobrą zabawą. Maluch musi sam chcieć wracać na zajęcia. Jeśli narty nie będą sprawiać mu przyjemności, szybko straci zainteresowanie. Gdzie na narty z dziećmi?

WYBÓR WŁAŚCIWEJ SZKOŁY NARCIARSKIEJ DLA DZIECI - sezon 2019/2020

Zastanawiając się gdzie pojechać z dziećmi na narty, należy przede wszystkim ocenić poziom kwalifikacji instruktorów oraz warunki, jakie dana instytucja oferuje. Wyznacznikiem poziomu profesjonalizmu i bezpieczeństwa są certyfikaty oraz licencje – informacje o nich są zazwyczaj dostępne na stronie internetowej. Powinniśmy również zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju materiały audiowizualne (zdjęcia, filmy, itp.) pokazujące, jak wyglądają kursy. Wybierając szkołę narciarską musimy mieć pewność, że powierzamy dzieci w dobre ręce. Szkółka narciarska w Bukowinie Tatrzańskiej to miejsce idealne do rozpoczęcia nauki jazdy na nartach dla osób w każdym wieku.

NARTY Z DZIEĆMI TO PRZEDE WSZYSTKIM DOBRA ZABAWA

Zdajemy sobie sprawę, że dzieci mają mnóstwo energii i oprócz jazdy na nartach należy zapewnić im całodniową rozrywkę. Z tego powodu, popołudnia są zawsze zapełnione ciekawymi atrakcjami i programami dla młodszych i starszych uczestników – mówi Piotr Ziętara, współwłaściciel szkoły Naferie.pl.

Jeśli wciąż nie wiecie Państwo, gdzie pojechać ze swoimi dziećmi na narty, zapoznajcie się z ofertą Naferie.pl. Nasza szkoła to nie tylko narty i snowboard – to również cała masa zróżnicowanych atrakcji dla całej rodziny – w Polsce, we Włoszech oraz na Słowacji.

WYJAZD NA NARTY Z DZIEĆMI NIE MUSI BYĆ KOSZTOWNY

Ponieważ maluchy szybko rosną, inwestycja w nowy sprzęt na narty nie jest szczególnie opłacalna. Na szczęście niezbędne akcesoria (kask, narty, kije, gogle ochronne, buty) można wypożyczyć na miejscu, zarówno w Polsce, jak i w zagranicznych ośrodkach narciarskich. Szeroka gama rozmiarów pozwala szybko i bezproblemowo znaleźć odpowiednie akcesoria. Przed dłuższym wyjazdem na narty warto upewnić się, czy tam, gdzie jedziemy z dziećmi funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu. Poza sprzętem technicznym, na wyjazd z dzieckiem na narty należy przygotować odpowiednią odzież zimową. Kominiarki, kurtki, skarpetki i ocieplane spodnie nie są dostępne na wynajem, ale są elementami, które prawie każde dziecko posiada w swojej szafie.

GDZIE NA NARTY Z DZIEĆMI? 2019/2020

Podróż z dzieckiem to czasami nie lada wyzwanie. W zależności od wieku Państwa pociechy, możecie zdecydować się na wyjazd w Polsce, lub za granicą. W naszej ofercie naferie.pl znajdziecie wiele udogodnień dla rodzin podróżujących z dziećmi, jak np. szkółka narciarska w Białce Tatrzańskiej, czy zorganizowana wycieczka na narty i snowboard do Włoch i na Słowację. Dużą popularnością cieszy się u nas oferta na wyjazdy rodzinne, która została opracowana pod kątem ferii z dziećmi. Gwarantujemy profesjonalną opiekę wykwalifikowanej kadry w narciarskim przedszkolu i młodzieżowej szkółce jazdy. Decydując się na jeden z naszych wyjazdów na narty, będziecie Państwo w stanie odpocząć i stworzyć niezapomniane wspomnienia z waszymi dziećmi.

W kolejnym wpisie odpowiemy na pytanie, komu powierzyć szkolenie dziecka. Bądźcie na bieżąco!