Na narty z dziećmi, czyli pierwsze kroki na stoku

Na narty z dziećmi, czyli pierwsze kroki na stoku

Pewnie nie raz
zastanawiałeś się, w jakim wieku Twoje dziecko powinno stawiać swoje pierwsze
kroki na nartach. Zapewne szukałeś też porad dotyczących tego, w jaki sposób
najlepiej rozpocząć naukę swojego malucha. Pomogę Ci znaleźć odpowiedzi na te
pytania.

Bazując zarówno na swoich indywidualnych doświadczeniach instruktora, jak i osoby organizującej wyjazdy narciarskie w Alpy.

Nie chciałbym skupiać się przesadnie na kwestii prawidłowego rozwoju dziecka, ponieważ będzie to odrębnym tematem na tym blogu (w oddzielnym wpisie szczegółowych informacji udzielą specjaliści z kliniki rehabilitacyjnej Galen). Chciałbym jednak w kilku słowach przestrzec rodziców, którzy chcą uczyć jazdy na nartach już 2-letnie pociechy

Podczas kilku lat prowadzenia szkoły narciarskiej, zdarzyły nam się przypadki, w których rodzice upierali się wręcz na takie lekcje. Uwaga! - to zdecydowanie za wcześnie. Pamiętajmy, buty narciarskie oraz przeciążenia związane z pozycją płużną (czyli początkowym etapem nauki), mogą zdecydowanie niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka. Zatem…

KIEDY ZACZĄĆ NAUKĘ JAZDY NA NARTACH?


Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, natomiast na pewno będzie to zależało od indywidualnych predyspozycji dziecka. Jego ruchowości, chęci do nauki oraz zdolności do pracy z instruktorem. Jak to ocenić? Myślę, że podczas obserwacji zabaw z rówieśnikami, na podstawie zachowania dziecka w przedszkolu bądź podczas innych zajęć sportowych. Zawsze warto, w miarę możliwości, zabrać dziecko i pokazać mu rówieśników dobrze bawiących się na stoku, by wzbudzić u niego chęć rozpoczęcia narciarskiej przygody.

My, jako naferie.pl, przyjmujemy dzieciaki od 3,5 – 4 lat, po szczegółowej rozmowie z rodzicem na temat dziecka. Pamiętaj, by nigdy nie zmuszać malucha do nauki, bo może to przynieść odwrotne do zamierzonych skutki. Sama nauka musi być dobrze zaplanowana – zdecydowanie odradzam samodzielną naukę własnych dzieci, nawet bardzo dobrym narciarzom. Unikajcie plastikowych nartek oraz jazdy z dzieckiem na szelkach – oprócz tego, że jest to niebezpieczne, zdecydowanie nie jest dobrą metodą szkolenia.

PRZEDSZKOLE NARCIARSKIE CZY LEKCJE INDYWIDUALNE?

Chwila uwagi należy się także samej formie nauki. Obie formy – zarówno przedszkole narciarskie, jak i lekcje indywidualne, mają swoje plusy. Lekcje indywidualne sprawiają, że instruktor cały swój wysiłek, uwagę oraz zaangażowanie przekłada na jedno dziecko, dzięki czemu nieśmiały, bojaźliwy czy mało zaangażowany dzieciak może zostać szybciej zaktywizowany i zachęcony do nauki. O dużej roli instruktora wspomnimy w kolejnym wpisie.

Z drugiej strony natomiast, przedszkole narciarskie to zdecydowanie dłuższy czas trwania zajęć (nawet około 4-5h), gdzie maluch, oprócz współpracy z instruktorem, współpracuje także ze swoimi rówieśnikami w wieku od 3 do 4 lat. Bardzo ważne jest, by naukę łączyć z zabawą i, w razie potrzeby dziecka, z odpoczynkiem.

W zajęciach przedszkola narciarskiego bardzo widoczna jest pozytywna rywalizacja wśród dzieci – zdecydowanie rzadziej dziecko chce wracać do rodzica w trakcie trwania zajęć. Przedszkola narciarskie w naferie.pl, to także opiekunka/animatorka, która wspomaga instruktora, zachęcając dzieciaki do zabawy.

Jeżeli zastanawiasz się, czy dla Twojej pociechy lepsze będą lekcje indywidualne czy zajęcia w ramach przedszkola narciarskiego – zachęcam do odbycia pojedynczej lekcji indywidualnej, po czym wypróbowania zajęć grupowych, by dziecko mogło rozwijać umiejętności narciarskie wraz z rówieśnikami.

W kolejnym wpisie odpowiemy na pytanie, komu powierzyć szkolenie dziecka. Bądźcie na bieżąco!