Jak przygotować się do wyjazdu na narty ?

Wyjazd na narty może być
niezapomnianą przygodą i wyjątkowym doświadczeniem. Nie wystarczy tu jednak
sprzyjająca pogoda i dobre warunki na stoku, atrakcyjny ośrodek narciarski,
odpowiednio przygotowany sprzęt czy doborowe towarzystwo…


Często, skupieni na powyższych kwestiach zapominamy o jeszcze jednym elemencie ,,organizacyjnym” naszego wyjazdu narciarskiego – odpowiednim przygotowaniu do niego nas samych. Jak przygotować się do wyjazdu na narty, by nie narazić się na kontuzje, zakwasy i inne nieprzyjemne dolegliwości?


SYSTEMATYCZNIE PRACUJ NAD KONDYCJĄ

Z pewnością niezwykle ważna jest tutaj nienaganna kondycja. Przygotowanie kondycyjne to coś, nad czym pracujemy przez dłuższy czas – nie wystarczy zatem wykonać je na tydzień czy dwa przed wyjazdem. Jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, powinniśmy zatroszczyć się o trochę dodatkowego ruchu. W przeciwnym razie narazimy nasze mięśnie na szwank – nieprzyzwyczajone, nierozruszane, odwdzięczą nam się przeciążeniamiich szybkim zmęczeniem. A taki ból może równie dobrze przyczynić się do wystąpienia poważniejszych kontuzji.

Jak dobrze przygotować mięśnie przed wyjazdem narciarskim ? Przygotowanie najlepiej zacząć już na około dwa miesiące przed urlopem. Specjaliści radzą, by ćwiczyć i ruszać się przynajmniej trzy razy w tygodniu, po około 30-45 minut.


ZAPEWNIJ SOBIE ODPOWIEDNIĄ DAWKĘ RUCHU

Dobrym rozwiązaniem będą długiew miarę szybkie spacery lub bieganie. Odpowiednie przygotowanie dla mięśni może zapewnić też jazda na rowerze – zarówno tym tradycyjnym, jak i stacjonarnym. Przede wszystkim, najważniejsza jest tutaj praca mięśni czworogłowych ud, choć podczas jazdy na nartach pracują tak naprawdę całe nogi, pośladki, mięśnie grzbietu, brzucha czy też mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie tułowia w pionie.


ZADBAJ O ODPOWIEDNIE ĆWICZENIA

Korzystne dla naszej kondycji będą także ćwiczenia takie jak: wbieganie lub zbieganie ze schodów, skakanie po stopniach, przeskoki przez ławeczkę, podskoki z przysiadami lub same przysiady, które odpowiednio przygotują nasz staw kolanowy. Równie istotny będzie trening bazujący na skłonach, skrętach oraz tak zwanym ,,krzesełku”, które polega na opieraniu się o ścianę z kolanami ugiętymi pod kątem 90 stopni. Mięśnie brzucha oraz pleców wzmocnimy zaś robiąc tradycyjne brzuszki, przysiady ze sztangą czy pływając. Dzięki temu zabezpieczymy nasze plecy przed bólem.


Warto pamiętać także o odpowiednim przygotowaniu już bezpośrednio przed samą jazdą. Kwadrans rozgrzewki po wejściu na stok – kilka skłonów, przysiadów, wyskoków czy wymachów rąk pozwoli należycie przygotować mięśnie do ruchu i wysiłku.

Nasi partnerzy

wróć na górę