Jak przygotować narty do sezonu? Jak smarować narty?

Jak przygotować narty do sezonu? Jak smarować narty?

O ile jeszcze niedawno planowaliśmy wakacje, tak lada chwila będziemy już organizować wyjazdy na ferie
zimowe. Do tych, jak wiadomo, warto przygotować się odpowiednio wcześniej –
przede wszystkim z uwagi na sam sprzęt. Jak przygotować narty do sezonu?
Jak smarować narty?


Odpowiednie przygotowanie sprzętu do jazdy ma bardzo duże znaczenie. Po pierwsze, odpowiada ono za nasze bezpieczeństwo, po drugie – pozwala czerpać z jazdy jak najwięcej przyjemności. Od czego zacząć?

JAK ZADBAĆ O SPRZĘT PO SEZONIE?

Bardzo ważne jest, by o przygotowanie sprzętu zadbać już bezpośrednio po samym sezonie. Z tego powodu nie zostawiajmy nart w przypadkowym miejscu i nie każmy im czekać w takim stanie do kolejnego wyjazdu na narty. Zaniedbanie sprzętu może skutkować wysychaniem zoli (inaczej ślizgu; spodu nart). Jeśli krawędzie nart posiadają także ubytki bądź zarysowania, które nie zostaną naprawione bezpośrednio po sezonie, prawdopodobnie narazimy narty na pojawienie się ognisk korozji. Po ostatniej jeździe, nie należy też pozostawiać mokrych nart w miejscu, w którym jest bardzo zimno – obecna na ich powierzchni woda może dostać się do niewielkich szczelin, zamarznąć i spowodować uszkodzenia.

JAK PRZYGOTOWAĆ NARTY PRZED SEZONEM?

Przed samym sezonem, jeszcze raz dokładnie przyjrzyjmy się nartom – sprawdźmy, czy nie są w którymś miejscu pęknięte, czy się nie rozwarstwiają. Takie uszkodzenia mogą wykluczyć jazdę oraz zdecydują o konieczności oddania nart do serwisu. Jeśli jednak narty nie posiadają żadnych większych uszkodzeń, możemy przystąpić do prostego, kilkuetapowego przygotowania desek do jazdy. Oto, jak w kilku krokach przygotować nasze narty do sezonu.

NA POCZĄTEK - WYCZYŚĆ

Na sam początek należy wyczyścić ślizg z brudu. Sprawdź, czy nie jest podrapany – jeśli posiada nierówności, trzeba będzie wyrównać go przy pomocy papieru wodnego położonego na drewnianym klocku. Głębsze ubytki należy natomiast odtłuścić przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej, a następnie wypełnić roztopioną pałeczką kofiksową. Po wypełnieniu ubytków trzeba będzie wygładzić zalaną powierzchnię przy pomocy cykliny.


NAOSTRZ KRAWĘDZIE

Kolejny krok to ostrzenie krawędzi, które należy przeprowadzać z użyciem specjalnej ostrzałki do nart. Krawędzie ostrzymy od spodu oraz od strony bocznej nart. Po ostrzeniu należy lekko stępić przód i tył nart gumą tępiącą, na około 10 cm od dziobu narty.


NASMARUJ NARTY

Czas na smarowanie naszych nart. Etap ten polega na odpowiednim zabezpieczeniu ślizgów nart przy pomocy parafiny - rozpuszczoną parafinę wprowadza się w głąb nart przy pomocy specjalnego żelazka. Jak smarować narty? Przede wszystkim – regularnie. Podczas trwania sezonu, smarowanie warto powtarzać co kilka dni. Takie przygotowanie nart do jazdy pozwala na dobry poślizg na stoku oraz zapobiega wysuszeniu ślizgów.


ZADBAJ O WIĄZANIA

Wiązania to bardzo istotny element nart – nie dość, że łączą naszą nogę z nartą, umożliwiają też swobodne wypięcie nart podczas upadku, a tym samym zabezpieczają przed niechcianą kontuzją. Kilkuletnie wiązanie może być już niesprawne – warto tę kwestię zweryfikować. Należy również sprawdzić ustawienie siły wiązania, która powinna być dopasowana do naszej wagi, wzrostu, wielkości buta narciarskiego oraz poziomu zaawansowania.

Jak ustawić wiązania? Wystarczy użyć w tym celu specjalnego, dostępnego w sieci kalkulatora i obliczyć w ten sposób siłę wypięcia. Równie dobrze, nasze narty możemy też oddać w ręce profesjonalnego serwisu.

Po takim przygotowaniu możemy już śmiało ruszać na stok!