Gdzie na narty we Włoszech? podpowiadamy!

Ferie zimowe to czas, który wiele osób spędza aktywnie. Dzieci mają wolne od szkoły, a rodzice biorą urlop, by wraz ze swoimi podopiecznymi wypocząć na stoku. W tym okresie prawdziwe oblężenie przeżywają polskie i zagraniczne kurorty narciarskie, których liczba z roku na rok się powiększa. Wyjazd do Włoch to ogromna atrakcja nie tylko ze względu na możliwość wypróbowania tras w innym kraju, ale również inne walory regionu, takie jak kuchnia, kultura czy odmienny krajobraz.

W związku z tym, że Włochy stanowią kraj,na tereniektórego piętrzą się dwa duże pasma górskie, panują tam świetne warunki do tego, aby móc uprawiać sporty zimowe. Na stoki w Alpach i Apeninach co roku wybierają się setki tysięcy narciarzy i snowboardzistów z całego świata, dlatego tamtejsze ośrodki są doskonale przygotowane do tego, aby móc przyjąć tak dużą liczbę turystów. Zdecydowanie warto rozważyć tencel podróży podczas planowania zimowego urlopu.

Najpopularniejsze kurorty narciarskie - gdzie na narty do Włoch?

-Paganella— choć to kameralny ośrodek narciarski, to łączna długość jego tras wynosi aż 50 kilometrów. Ze względu na swoją różnorodność powinny one spodobać się narciarzom początkującym, średniozaawansowanym oraz zaawansowanym w jeździe. Kurort posiada rozbudowaną infrastrukturę, miejsca, w których można coś zjeść i się napić. Niedaleko stokówPaganelliznajdują się urokliwe miasteczkaAndaloiMolveno. Stanowią one dodatkową atrakcję dla turystów z całego świata.

- Val di Sole — po włosku Dolina Słońca. Swoją nazwę miejsce zawdzięcza temu, że w sezonie przez 90% dni miłośnicy zimowych sportów mogą cieszyć się tu dobrymi warunkami atmosferycznymi. Narciarze wybierający się w rejon Val di Sole powinni być zadowoleni zarówno z pięknej pogody, jak i różnorodności oraz długości tras kurortu, których dystans wynosi łącznie aż 150 kilometrów. Wśród nich znajdują się szlaki czerwone, niebieskie oraz czarne. Zdecydowanie nie można się tam nudzić.

- Val diPejo— niedaleko Val di Sole znajduje się kameralna stacja narciarska Val diPejo. Jest ona mniej popularna wśród narciarzy i na tym polega jej urok. Powinna spodobać się tym, którzy nie przepadają za tłumami oraz pragną podczas całego wyjazdu spróbować tras narciarskich o odmiennych stopniach trudności. Sprawdzi się dla grup o zróżnicowanych umiejętnościach, ponieważ na jej terenie znajdują się stoki dla początkujących, średniozaawansowanych, jak również zaawansowanych. Łączna długość zjazdów to 25 kilometrów, a najdłuższy z nich ma aż 8 kilometrów.

-Civetta— to kurort idealny dla rodzin z dziećmi, ponieważ jego stoki są szerokie i bezdrzewne. Większość tras spodoba się początkującym oraz średniozaawansowanym narciarzom, ale zaawansowani również mogą tu znaleźć coś dla siebie. To, co wyróżnia ten ośrodek to jego położenie między 1500 a 2000 metrów nad poziomem morza, dzięki czemu zjazdy pokrywa naturalny puch i nie ma konieczności dodatkowego naśnieżania. WCivettaodnajdą się także narciarze biegowi, ponieważ w okolicy znajdują się szlaki mające aż 54 kilometry. Łączna długość stoków wynosi natomiast 54 kilometry.

-AlpediSiusi— to bardzo rozbudowany kurort narciarski, w którego skład wchodzi ponad 175 kilometrów tras zjazdowych oraz 65 kilometrów biegowych. Przeważają tu stoki dla początkujących i średniozaawansowanych sportowców. Ze względu na odsłonięte, bezdrzewne szlaki ośrodek powinien spodobać się zwłaszcza rodzinom.AlpediSiusiwyróżnia się także wyjątkowym nasłonecznieniem stoków - w ciągu roku aż przez 250 dni panuje piękna pogoda. Jadąc tam, można oczekiwać doskonałych warunków.

Kiedy najlepiej jechać na narty do Włoch?

Gdy już odpowiemy sobie na pytanie, gdzie chcemy pojechać na narty do Włoch, trzeba także podjąć decyzję o najlepszym terminie na tego typu wyjazd. Ferie w Polsce trwają zazwyczaj od połowy stycznia do końca lutego. Wtedy właśnie najwięcej osób decyduje się na wycieczkę na stok. We Włoszech sezon trwa od grudnia do połowy kwietnia, a więc bardzo długo. W przypadku rodzinnych urlopów z dziećmi dobrze zaplanować podróż w taki sposób, aby zahaczała ona o dni wolne od szkoły. Na nieco więcej swobody mogą pozwolić sobie osoby dorosłe. Ich wyjazd zależy w tym przypadku od nich samych. Biorąc pod uwagę przerwy zimowe w innych krajach, najmniej popularnymi okresami są połowa grudnia, styczeń oraz koniec marca. W tym czasie można oczekiwać, że na stoku spotkamy mniejsze tłumy, a tym samym kurorty nie będą przeładowane ludźmi.

Jak przygotować się na wyjazd na narty do Włoch

Wyjazd na narty do Włoch to dla wielu osób bardzo ekscytująca perspektywa. Nic w tym dziwnego! Włoskie góry zachwycają widokami. Przed podróżą do tego niezwykłego kraju należy się jednak odpowiednio przygotować. Co warto zabrać ze sobą na wyjazd narciarski?

- sprzęt i strój narciarski — to oczywisty punkt ekwipunku na wyjazd, jednak warto przed podróżą dokładnie sprawdzić, czy wszystko zabraliśmy. Narty, kijki, buty, kask, gogle, rękawice, kombinezon lub kurtka i spodnie narciarskie tomusthavekażdego miłośnika sportów zimowych. Jeśli jednak nie zabraliśmy kompletnego zestawu, na miejscu zazwyczaj można wypożyczyć różne akcesoria. Należy natomiast pamiętać, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które również trzeba uwzględnić.

- ciepła bielizna termiczna — chociaż Włochy to słoneczny kraj, w górach bywa naprawdę zimno. Bielizna termiczna noszona pod ubraniem zapewni dodatkowy komfort cieplny i ochroni ciało przed wyziębieniem. Grube, długie skarpety zabezpieczą także wrażliwe na chłód stopy. W porównaniu do tradycyjnej bielizny i wełnianych skarpet, ich termiczne odpowiedniki pomimo małej gramatury materiału doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach pogodowych.

- pomadki ochronne, kremy z filtrem — stoki we Włoszech są przeważnie mocno oświetlone słońcem. Podczas takiej pogody łatwo można się opalić, a nawet doznać poparzeń słonecznych. Dlatego niezbędnymi kosmetykami na nartach we Włoszech okażą się pomadki ochronne do ust oraz kremy z filtrem, którymi należy smarować się przed każdym wyjściem na powietrze. Warto przypominać o tym swoim bliskim.

Zastanawiając się nad tym, gdzie na narty do Włoch się wybrać, najlepiej jest rozważyć dostępne opcje i dopasować je do własnych oczekiwań. Warto pomyśleć, jakiego rodzaju wypoczynek stanowi dla nas optymalne rozwiązanie – czy wolimy ośrodek, zapewniający bogatą ofertę imprez, czy może miejscowość gwarantującą ciszę i spokój? Decyzja podyktowana może być również poziomem zaawansowania jazdy. W przypadku bardziej zróżnicowanych umiejętności narciarskich w grupie najlepiej pojechać w miejsce, gdzie występuje duża różnorodność tras. Wśród nich powinny znaleźć się zarówno zjazdy dla początkujących czy średniozaawansowanych, jak i bardziej doświadczonych fanów zimowego szaleństwa. Rodziny z małymi dziećmi częściej decydują się na mniejsze kurorty, ponieważ dają one większe poczucie bezpieczeństwa. Natomiast grupy znajomych chętniej bawią się na rozbudowanych stokach z szerokim wyborem lokali gastronomicznych i rozrywkowych wokół.

Nasi partnerzy

wróć na górę