Dlaczego góry, czyli atuty zimowiska

Ferie to czas odpoczynku
dla całej rodziny. Rodzice, którzy zdecydowali się na zakup wyjazdu na
zimowisko dla dzieci, będą mieli chwilę wytchnienia. Jak przygotować swoją
pociechę do wyjazdu w góry, aby był on prawdziwą przyjemnością?

Przede wszystkim powinniśmy przygotować dziecko na samą zmianę klimatu. Ostre powietrze i ruch zwiększają apetyt. Może być to szokiem szczególnie dla dzieci, które większość dnia spędzając w domu lub są mało aktywne fizycznie. Przy nagłej zmianie wysokości, może pojawić się także charakterystyczne „szumienie w uszach” - uprzedźmy o tym naszą pociechę i nauczmy, jak powinna sobie z tym radzić. Omówmy z dzieckiem kwestie praktyczne, czyli jak wygląda wjazd na stok czy opowiedzmy o kulturze obowiązującej na szlakach. Pamiętajmy, że boimy się tego, co nieznane. Jeżeli więc nasze dziecko będzie miało wiedzę teoretyczną, damy mu możliwość skupienia się nie na tym, jak odbić kartę na bramce, lecz na zawieraniu nowych znajomości i dobrej zabawie.

KOMBINEZON CZY KURTKA – CO ZABRAĆ NA ZIMOWISKO


To na czym nam najbardziej zależy, kiedy dziecko jedzie w góry, to ochrona przed wilgocią, mrozem i wiatrem. Kombinezon to doskonały wybór dla mniejszych dzieci. Nie wymaga specjalnych umiejętności podczas zakładania oraz mamy pewność, że zawsze pozostanie na miejscu. Na rynku znajdziemy także kombinezony wyposażone w gumki do butów, dla jeszcze lepszej ochrony przed ściągnięciem. Starsze dzieci zdecydowanie preferują popularne kurtki narciarskie. Już sama ilość kieszonek, zatrzasków, ściągaczy oraz bogata kolorystyka jest dla nich atrakcją. Jeżeli dziecko wyjeżdża w góry po raz pierwszy, należy wybrać tańsze okrycie. Im droższa kurtka narciarska, tym lepsza cyrkulacja powietrza a dla początkującego narciarza ważniejsza jest ochrona przed wilgocią, ponieważ częściej będzie się przewracał na śnieg.

BUTY, KTÓRE SPRAWDZĄ SIĘ W GÓRACH

Kiedy mamy już wybrane okrycie wierzchnie przychodzi kolej na buty. Muszą być one przede wszystkim lekkie, ciepłe i wygodne. Pamiętajmy, że dziecko nie tylko będzie w nich spacerować, ale również zakładać je po kilku godzinach jazdy na stoku. Warto więc zwrócić uwagę na ich parametry, aby stopy dziecka mogły odpocząć. Najłatwiej określić lekkość obuwia – już biorąc je do ręki wiemy czy spełniają pierwsze kryterium. W górach buty muszą być także wodoodporne oraz długo utrzymywać ciepło. W tym wypadku pomocne będą liczby. Producenci najczęściej na metkach umieszczają takie informacje. Buty mogą mieć także podeszwę antypoślizgową oraz dodatkowe wiązanie stabilizujące kostkę. Dla wszystkich wybierających się na szlaki zimą polecane jest obuwie zapewniające doskonałą przyczepność.

AKCESORIA NIEZBĘDNE PODCZAS ZIMOWISKA DLA DZIECI

Czapka i rękawiczki to niezbędne elementy podstawowego wyposażenia. Okazuje się, że głowę dużo łatwiej jest chronić niż ręce. Przy wyborze czapki kierujemy się głównie kolorystyką, gdyż wszystkie mają podobne parametry. Poza tym bardzo łatwo uzupełnić ją o kaptur, który skutecznie ochroni głowę przed zimnym wiatrem. Z rękawiczkami nie jest już tak łatwo. Poza ochroną przed zimnem powinny być wygodne i nie krępować ruchów. Dobre rękawiczki to takie, które w części dłoniowej, mają naszyty gumowy materiał. Takie rozwiązanie ma dwie główne zalety. Po pierwsze, podczas upadku, amortyzuje dłoń. Po drugie, antypoślizgowa powierzchnia, zapewnia stabilny chwyt przydatny choćby podczas trzymania kijków do nart. Rękawiczki często wyposażone są w specjalne gumki, które zakładamy na nadgarstek, aby po prostu ich nie zgubić.

NAGŁE SYTUACJE - CO DZIECKO POWINNO WIEDZIEĆ O GÓRACH


Jeżeli nasze dziecko wyjeżdża w góry po raz pierwszy, powinno dostać szereg informacji. Pamiętajmy, iż aby wyjazd był dla niego bezpieczny, musi wiedzieć, że góry są piękne, ale i niebezpieczne. Szybko zmieniający się klimat, może powodować konieczność zabierania ze sobą dodatkowego ubrania. Dziecko nie powinno się również oddalać od grupy, ponieważ w górach bardzo łatwo można się zgubić – każdy szczyt wygląda podobnie i nawet najbardziej doświadczonym zdarza się stracić orientację w terenie. Dobrze jest wydrukować numer alarmowy, na niewielkiej kartce, aby nasza pociecha mogła mieć go cały czas przy sobie. Niektóre kurtki czy kombinezony wyposażone są w specjalne, przezroczyste kieszenie, przeznaczone na dokumenty czy ważne informacje. Jeżeli nasze dziecko ma rzadką grupę krwi, uczulone jest na leki lub posiada dodatkowe ubezpieczenie, to również takie dane powinny być zawsze dostępne.

Nasi partnerzy

wróć na górę