Chuchać na zimne, czyli procedury bezpieczeństwa na wycieczce szkolnej
Bezpieczeństwo na wycieczkach szkolnych to priorytet. Dobrze zaplanowane procedury i odpowiednie przygotowanie mogą pomóc uniknąć nieprzewidzianych sytuacji oraz zapewnić uczniom i nauczycielom spokojny i bezpieczny czas. Oto kilka kluczowych wskazówek, jak zadbać o bezpieczeństwo wycieczki szkolnej.
Uczestnicy wycieczki
Dowiedz się wszystkiego o przyjmowanych lekach czy alergiach uczestników wycieczki. Uzyskaj od rodziców informację o postępowaniu w sytuacjach kryzysowych, jakie mogą wyniknąć u osób obciążonych chorobami przewlekłymi lub z niepełnosprawnościami.
Ustal zasady obowiązujące podczas poruszania się w przestrzeniach miejskich otwartych - trzymanie się grupy i nieodchodzenie bez informowania opiekuna, przestrzeganie ustalonych godzin zbiórek, noszenie identyfikatorów z namiarami na opiekuna w razie zgubienia się.
Plan bezpieczeństwa
Czyli jak działać w sytuacjach awaryjnych? Posiadanie takich procedur znacznie ułatwia funkcjonowanie w nieprzewidzianych zdarzeniach, które zawsze generują sporą ilość stresu. Podziel uczestników na mniejsze grupy i przydziel opiekuna dla każdej z nich w taki sposób, aby ułatwić monitorowanie bezpieczeństwa uczniów. Sprawdź wiedzę opiekunów dotycząca trasy, harmonogramu wycieczki oraz planu awaryjnego. Jeszcze przed wyjazdem sprawdź gdzie w miejscu docelowym dostępne są usługi medyczne i gdzie najbliżej w przypadku zdarzeń nagłych uda się Wam uzyskać pomoc.
Plan bezpieczeństwa powinien również zawierać procedury postępowania, takie jak:
- postępowanie w przypadku zgubienia się ucznia – co zrobić, gdzie się zgłaszać, kto jest odpowiedzialny za poszukiwania,
- procedury w razie nagłych wypadków zdrowotnych – kto udziela pierwszej pomocy i kiedy wezwać pomoc medyczną zewnętrzną,
- zasady działania w razie skrajnych warunków atmosferycznych – jak zmodyfikować harmonogram, co zrobić, gdy wycieczka jest w plenerze.
Apteczka
Zadbaj o odpowiednie wyposażenie apteczki podczas wycieczki szkolnej. Upewnij się, że zawiera leki przeciwbólowe, środki na chorobę lokomocyjną, bandaże, opatrunki, dedykowane leki, zgłoszone przez uczestników wycieczki lub ich opiekunów. Nie zapomnij także o środkach dezynfekujących oraz repelentach na owady.
Oczywiście wcześniej należy uzyskać informację o jakichkolwiek alergiach na leki wśród uczestników wycieczki.
Technologia
Wykorzystaj zdobycze technologiczne, aby zadbać o bezpieczeństwo wycieczki. Pierwszym krokiem może być grupowy czat w jednym z popularnych komunikatorów typu whatsapp lub messenger. O ile uzyskasz zgodę - pomyśl o aplikacjach śledzących lokalizację. Szczególnie w - odpukać - przypadku zagubienia ucznia, taka aplikacja może być wybawieniem. Sprawdź też, czy każdy uczeń i opiekun ma przy sobie, czy to w telefonie czy np. na dedykowanej bransoletce, informację z numerami kontaktowymi do osoby odpowiedzialnej za organizację wycieczki i do szkoły.